logo
logo
logo

Иван Стоиљковиќ

„Пропуштија да осудат многу пукања врз Србите на Косово, забораваат дека ниту една окупација не траела вечно, а нема ниту оваа“

Vecer | 26.09.2023

„Пропуштија да осудат многу пукања врз Србите на Косово, забораваат дека ниту една окупација не траела вечно, а нема ниту оваа“

Угнетувањето на Србите продолжува, насилството ескалира, т.н меѓународна глуми лудило и е соучесник во нечесните постапки предизвикани од тероризирањето на Србите од страна на Курти, вели Иван Стоиљковиќ, лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија и пратеник во македонското Собрание.

- Вечна слава, слава на српскиот народ кој и покрај невидениот терор преживува во српската колевка и не ги напушта своите вековни огништа пред куртиевите диви ѕверови и меѓународни змејови. Слава на Србите од Косово и Метохија кои ги дадоа своите животи во одбрана на своите домови и родната земја од зголеменото угнетување и тиранија од страна на властите на шиптарскиот окупаторски режим и нека почива во албанскиот полицаец, пишува Стоиљковиќ.

Тој додава дека се чини дека т.н меѓународната заедница намерно ги заборава претходните пукања врз Србите на Косово и Метохија или се прави мутава па дури ни политички не ја санкционира злоупотребата на српскиот  народ во Косово и Босна и Херцеговина.

- Нека последните случувања им бидат доволни како предупредување дека секој истрел на Косово и Метохија е истрел во мирот и дека пропуштија да осудат многу пукања или барем да бидат згрозени. Но, се појасно е дека нивната цел е да ги протераат Србите и дека мирот без Србите е нивната главна приказна. Забораваат дека ниту една окупација не траела вечно, а нема да трае ниту оваа, напиша Стоиљковиќ.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk