Во државата досега вкупно се инфицирале 155.345 лица. Вчера беа регистрирани нови 43 случаи позитивни на коронавирусот од направени 3.007 тестирања или 1,4 отсто. Пријавени се шест починати и 48 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 802.272 тестирања на Ковид-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.345, бројката на оздравени пациенти е 148.846, на починати е 5.429, а бројот на активни случаи изнесува 1.070. Најмногу активни има во Скопје – 444, потоа следи Куманово – 108, Прилеп – 57,

На инфективните одделенија во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 164 пациенти со Ковид-19. Има околу 490 празни болнички кревети во ковид – центрите. Вкупно 65 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град, а во болниците во другите градови има 99 хоспитализирани пациенти.

Во претходното деноноќие, во Скопје на Институтот за ТБЦ имало еден прием. Во ковид – центарот во ГОБ „8 Септември“ немало примени пациенти, четири биле примени на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во текот на завчерашниот ден.

Во ковид-центарот на Институтот за ТБЦ се лекуваат осум пациенти. Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 22 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 35 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19, во Штип се лекуваат 10 лица, на инфективното одделение во Тетово има шест пациенти, во Велес осум болни, а во Куманово 23 пациенти. Во ковид – центарот во Охрид се хоспитализирани 15 пациенти, во Прилеп шест, во ковид – центарот во Гостивар четири, а во Струга 78 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се седум пациенти, во Кичево двајца и во Кавадарци и во Гевгелија нема хоспитализирани позитивни и суспектни на коронавирусот.

Поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68543, Активни 444

Куманово 8835, Активни 108

Прилеп 8306, Активни 57

Тетово 7216, Активни 45

Битола 6295, Активни 51

Велес 5468, Активни 14

Гостивар 5174, Активни 24

Кавадарци 5153, Активни 11

Охрид 5006, Активни 54

Штип 4959, Активни 18

Струмица 4111, Активни 38

Струга 2980, Активни 22

Кочани 2787, Активни 13

Кичево 2567, Активни 44

Гевгелија 2192, Активни 8

Неготино 2183, Активни 7

Свети Николе 1522, Активни 10

Ресен 1234, Активни 9

Крива Паланка 1219, Активни 3

Радовиш 1159, Активни 30

Берово 1029, Активни 2

Делчево 971, Активни 9

Дебар 940, Активни 1

Виница 882, Активни 18

Пробиштип 789, Активни 2

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 2

Крушево 490, Активни 4

Демир Хисар 397, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 374, Активни 10

Македонски Брод 359, Активни 3

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 5

Дојран 132, Активни 0