Нови 24 случаи на Ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Оздравени се шест пациенти, а нема пријавено починати лица.
Направени се 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19, и тоа во Скопје 6, во Тетово 5, во Куманово 3, во Прилеп и Кичево по 2, во Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар по еден.
Вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078.
Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од Скопје 4, Тетово и Струмица по еден.
Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2101.
Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Заболени (вкупно)
Скопје 68806                 Активни  105

Куманово 8913              Активни  32

Прилеп 8334                  Активни   7

Тетово 7377                    Активни  97

Битола 6311                    Активни  1
Велес 5478                      Активни  4
Гостивар  5204                 Активни 21
Кавадарци 5156               Активни  1
Охрид  5025                      Активни  6
Штип 4964                         Активни  4
Струмица 4130                  Активни   5
Струга 2985                       Активни   4
Кочани 2796                       Активни   4
Кичево 2607                        Активни   8
Гевгелија 2196                    Активни   1
Неготино 2184                    Активни   0
Свети Николе 1526             Активни  1
Ресен 1234                           Активни   0
Крива Паланка 1227            Активни  0
Радовиш 1162                      Активни  1
Берово 1032                         Активни 0
Делчево 974                         Активни 1
Дебар 949                             Активни  7
Виница 886                           Активни 0
Пробиштип 789                    Активни  0
Валандово 667                     Активни  0
Богданци 494                        Активни  0
Крушево 490                         Активни 0
Демир Хисар 400                  Активни  0
Демир Капија 396                 Активни   0
Кратово 377                          Активни  0
Македонски Брод 359          Активни  0
Пехчево 269                         Активни   0
Македонска Каменица  249 Активни  0
Дојран 132                            Активни   0
Вкупно 156078