Скопското јавно обвинителство информира дека денеска бил извршен претрес на неколку стана во Скопје.

По барање на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска е извршен претрес во повеќе објекти, информираат од оваа институција.

Додават дека претресот е во рамки на истражните дејствија во предметот кој во јавноста е познат како „Плацеви на Водно“.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција продолжува во континуитет да презема дејствија во насока на целосно расчистување на предметот, велат од таму.

Инаку токму поради плацевите на Водно пред две недели во притвор беше спроведен бизнисменот Јордан Камчев кој е осомничен за кривичното дело „перење на пари”.

Во случајот „Плацеви на Водно”, покрај Никола Груевски, осомничени се и Ристо Новачевски, Сашо Мијалков, Јордан Камчев, неговата мајка Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ.

makfax.com.mk