Од УХМР за следните денови најавуваат многу студен бран, а утрински температури, според најавите, ќе се спуштат до -17 степени. Ќе дува и умерен до засилен северен ветер.  

Како што информираат од таму, за време на викендот ќе биде облачно со врнежи од снег, пообилни во југозападните делови.  Насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините ќе се зголеми. Во југозападните делови снежната покривка некаде ќе надмине 20 сантиметри.

Утре утринската температура ќе биде од -4 до -10, а дневната од -5 до еден степен. Во недела ќе падне на -11 до -5 во утринските часови, а дневната ќе се движи од -8 до нула степени.

Утринските температури ќе бидат особено ниски од почетокот на наредната недела и понекаде ќе се спуштаат под -15 степени. Дневните температури само понекаде ќе се искачуваат до некој степен над нулата.

Според прогнозата, во среда утринските температури ќе бидат најниски, од -17 до -8 степени,  а дневните ќе се движат од -8 до три степени.