Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.566 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 465, Прилеп – 53, Куманово – 52,Велес – 48, Кавадарци – 43, Гостивар – 38, Неготино – 37, Тетово – 36, Битола – 35, Охрид – 33, Штип – 30, Гевгелија – 23, Кочани – 16, Крива Паланка – 10, Кичево – 9, Валандово – 8, Струмица и Радовиш – по 7, Берово, Богданци и Демир Капија – 6, Ресен, Дебар, Пробиштип и Виница – по 4, Струга, Крушево и Демир Хисар – по 3, Свети Николе, Делчево и Македонски Брод – по 2.

Регистрирани се 711 оздравени пациенти од:

Скопје – 264, Прилеп – 72, Тетово – 44, Охрид – 40, Гостивар – 33, Куманово и Битола – по 32, Велес – 29, Струга – 26, Струмица – 23, Штип и Крива Паланка – по 17, Кочани и Гевгелија – по 14, Берово – 13, Крушево и Богданци – по 6, Кичево, Свети Николе и Пробиштип – по 4, Радовиш и Делчево – по 3, Кавадарци, Ресен, Валандово и Пехчево – по 2, Виница, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Пријавено е вкупно 21 починато лице, на возраст од 50 – 90 години и тоа: 6 пациенти од Скопје, три починати лица од Велес, по две починати лица од Прилеп, Охрид, Струга и Гевгелија, и по 1 починато лице од Куманово, Гостивар, Струмица и Ресен. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.566 тестови преку: ИЈЗ-543, ЦЈЗ Скопје-92, Авицена-420, Биотек-291, Жан Митрев (Филип Втори)-173, Систина -325, лабораторија Лаор–260, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Синлаб-65, Ремедика-32, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.271, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 582.489 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 117.437, бројката на оздравени пациенти е 99.837, на починати е 3.424, а бројот на активни случаи изнесува 14.176.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 52179, активни 7138

Прилеп 6387, активни 923

Куманово 6153, активни 498

Тетово 5939, активни 425

Гостивар 4189, активни 351

Кавадарци 4033, активни 706

Штип 3936, активни 262

Велес 3936, активни 427

Битола 3887, активни 416

Охрид 3718, активни 509

Струмица 2991, активни 237

Струга 2548, активни 151

Кочани 2062, активни 200

Кичево 1858, активни 73

Неготино 1714, активни 458

Гевгелија 1575, активни 327

Свети Николе 1166, активни 49

Крива Паланка 1003, активни 133

Ресен 915, активни 113

Дебар 813, активни 19

Радовиш 816, активни 69

Делчево 789, активни 64

Берово 741, активни 77

Пробиштип 622, активни 65

Виница 552, активни 29

Валандово 452, активни 78

Крушево 399, активни 124

Богданци 360, активни 67

Кратово 306, активни 24

Демир Хисар 309, активни 43

Демир Капија 321, активни 83

Македонски Брод 265, активни 13

Пехчево 205, активни 15

Македонска Каменица 195, активни 3

Дојран 103, активни 7