logo
logo
logo

Аеродром ја одбележа Европската недела на мобилност

Vecer | 23.09.2023

Аеродром ја одбележа Европската недела на мобилност

Со велосипедско дефиле на кејот на Вардар и паркот „Авион“, стотици ученици и наставници заедно со вработените од Општина Аеродром и партнерски организации на општината, го одбележаа последниот ден од Европската недела на мобилност.

Изминатите денови, сите училишта и градинки на територијата на општината организираа и земаа учество во активностите чија примарна цел беше подигнувањето на свеста за користење алтернативни средства за превоз и зачувување на животната средина, но и промовирање здрави навики и физички активен живот кај младите.

Учениците учеа за сообраќајните правила и прописи што треба да се почитуваат кога се движат со велосипед или тротинет, за процесот на одржување и поправање на велосипедите, предностите кои овој вид на превоз ги нуди и низ интеракција и забавни полигони ја испратија пораката до пошироката јавност за потребата од водење здрав и активен живот.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk