Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.487 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 27, Куманово – 8, Охрид и Струга по 2 и по еден случај во Прилеп, Битола, Кочани, Кичево, Делчево, Виница и Крушево.

Регистрирани се 89 оздравени пациенти од Скопје – 51, Куманово – 9, Кочани, Струмица и Радовиш по 3, Кичево, Тетово, Велес, Штип и Ресен по 2 и по еден во Охрид, Битола, Виница, Гостивар, Кавадарци, Свети Николе, Пробиштип, Богданци, Демир Капија и Македонска Каменица.

Пријавени се вкупно 15 починати лица: 7 лица од Скопје (48г, 57г, 64г, 85г, 91г, 91г и 93г), по едно лице од Куманово (68г), Тетово (69г), Велес (61г), Штип (65г), Битола (61г), Кавадарци (82г), Богданци (62г) и Валандово (85г). Од пријавените, 4 лица се починати во домашни, а останатите 11 во болнички услови.

Направени се 3.487 тестови преку: ИЈЗ-356, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово – 16, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-10, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–95, МАНУ-58, Жан Митрев (Филип Втори)-399, Авицена – 721, Биотек-584, Систина-218, лабораторија Лаор-323, Синлаб-51, Ремедика-51, Плодност–50, Генеа–32, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 349.

Досега во земјата се направени вкупно 769.471 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 154.982, бројката на оздравени пациенти е 146.721, на починати е 5.280, а бројот на активни случаи изнесува 2.981.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68.370, Активни 1.172
Куманово 8.803, Активни 285
Прилеп 8.281, Активни 131
Тетово 7.196, Активни 106
Битола 6.283, Активни 212
Велес 5.463, Активни 71
Гостивар 5.162, Активни 53
Кавадарци 5.149, Активни 39
Охрид 4.995, Активни 189
Штип 4.956, Активни 55
Струмица 4.105, Активни 80
Струга 2.978, Активни 72
Кочани 2.782, Активни 49
Кичево 2.545, Активни 77
Гевгелија 2.190, Активни 29
Неготино 2.182, Активни 23
Свети Николе 1.521, Активни 37
Ресен 1.233, Активни 37
Крива Паланка 1.219, Активни 8
Радовиш 1.149, Активни 59
Берово 1.027, Активни 6
Делчево 971, Активни 31
Дебар 939, Активни 6
Виница 876, Активни 47
Пробиштип 789, Активни 14
Валандово 665, Активни 5
Богданци 493, Активни 3
Крушево 489, Активни 23
Демир Хисар 397, Активни 20
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 22
Македонски Брод 358, Активни 3
Пехчево 267, Активни 2
Македонска Каменица 247, Активни 15
Дојран 132, Активни 0

makfax.com.mk