Дивиот Запад е назив кој го подразбира пределот на денешна Америка западно од реката Мисисиспи по краината или граничното подрачје на тогашните САД, во временскиот период меѓу Американската граѓанска војна и крајот на XIX век.

Со овој поим се поврзуваат многу митови, легенди, приказни и верувања (многу од нив вистинити) прераскажувани во западните делови на САД од 1865 до 1890 година.

Тој период станал толку популарен, што е тема на бројни книжевни и филмски дела, кои се одвоени во посебен жанр наречен Вестерн. Во делата најчесто се прикажува романтична слика на ерата, а насислтвата се прикажани како изолирани случаи. Иако Дивиот Запад често се смета за многу насилен, некои сметаат дека бил многу поцивилизиран, помирен и посигурен од денешното американско општество.

Во овој период доминантни биле мажите и се претпоставува дека тие најдобро ракувале со оружје.

Меѓутоа имало и дами кои биле исклучително вешти со оружје и оттаму и станале живи легенди.

Дамите кои влегле во историјата на Дивиот Запад и станаа негов симбол се Каламити Џејн и Ени Оукли.

Ени Оукли била вистинска ѕвезда на Дивиот Запад. Таа била одличен стрелец и забавувач, а се прославила со својата прецизност во пукање со пушка и настапите во циркусот Бафало Бил.

Благословена со природен талент за остра снимање, Ени Оукли се покажала како доминантна во спортот што долго време се сметал за машки спорт. Оукли била и надарен забавувач; нејзините настапи со Дивиот Запад на Бафало Бил Коди и ја донеле меѓународната слава. Таа и станала една од најпознатите женски изведувачи на нејзиното време. Уникатниот и авантуристички живот на Ени Оукли инспирирал бројни книги и филмови, како и популарен мјузикл.

Тешкото детство на Ени Оукли

Ени Оукли е родена под името Фиби Ен Мојсеј на 13 август 1860 година во руралните окрузи Дарм, Охајо, петтата ќерка на Јаков и Сузан Мозес. Семејството Мозес се преселило во Охајо од Пенсилванија откако нивниот бизнис – мала гостилница – изгорела во 1855 година. Семејството живеело во кабина за една соба и било многу сиромашно.

Поради прераната смрт на нејзиниот сопруг и немањето финансии да ги издржува своите деца, мајката на Ени била принудена да ја прати Ени во сиропиталиште а оттаму таа била предадена да работи за едно семејство. Кај тоа семејство Ени поминала речиси две години служејќи им како роб. Се со цел да ги прехрани нејзините браќа и сестри, Ени почнала да лови на своја 8 годишна возраст. Својот лов го продавала на локални ресторани и хотели а од заработката успеала на само 15 години да ја откупи семејната фарма.

Двобојот кој и ја донесе славата

На покана на сопственик на познат хотел таа одлучила да учествува на двобој со ѕвездата Френк Батлер. Дотогаш, Френк бил непобедлив стрелец, а кога видел кој му е противник бил убеден дека ќе победи. По 25 испукани куршуми, Френк ја промашил Ени и така таа ја зграбила победата. Тој бил фасциниран од нејзината вештина и прецизност имајќи го во предвид фактот дека Ени тогаш имала само 20 години. Една година подоцна, Френк и Ени се венчале.

По венчавката почнале да настапуваат заедно и се приклучиле на циркузот Wild West Бафало Бил. Ени за многу кратко време станала ултра популарна, а по 3 години настапување била и прогласена за првата женска ѕвезда на Америка. Заработувала повеќе од било кој изведувач во циркузот.

Во Европа настапувала пред англиската кралица Викторија, италијанскиот крал Умберто како и пред тогашниот претседател на Франција.

Но, за жал Еми доживеала несреќа со која се здобиле со повреда на рбетот. По несреќата го напуштила циркузот и ја продолжила својата кариера во театарот.

Таа била одличен стрелец, а своите вештини и прецизност ги покажувала на своите настапи. Имено, Ени можела да ја погоди цигарата која нејзиниот сопруг ја држел во уста, а можела и да ја погоди паричката кој тој ја фрлал во воздух. Исто така, можела да изгасне и пламен на свеќа со еден куршум.

На свои 60 години доживеала уште една сообраќајна несреќа од која тешко се опоравувала. Починала во 1926 година, а нејзиниот сопруг од тага умрел само 18 дена по неа. Тие никогаш немале деца и своето богатство го оставиле на семејството и на добротворни организации.

Таа била активист и борец за женски права. Се залагала и се борела жените да бидат образовани и независни. За време на нејзиниот живот успеала да обучи 1500 жени да користат оружје.