logo
logo
logo

Видео: Затвор во кој луѓето одат доброволно, спијат на под и плаќаат кога заминуваат!!

Vecer | 09.12.2023

Видео: Затвор во кој луѓето одат доброволно, спијат на под и плаќаат кога заминуваат!!

Така се нарекува главната просторија на хотелот „Inside Me“, кој се наоѓа во Хонгчеон, Јужна Кореја, кој изгледа како казнено-поправен дом.

Луѓето плаќаат по околу 80 евра дневно за да бидат лишени од слобода и затворени во затворска ќелија без никакви потреби.

Корејците може да останат во затворот 24 или 48 часа во мала ќелија од 5 квадратни метри, која е толку мала што нема место ни за кревет.

„Затворениците“ спијат на подот, а единствената погодност во која можете да уживаат е непречен пристап до тоалет.

Најчести гости на затворот „Inside me“ се студенти и работници од различни компании кои секојдневно се изложени на високи нивоа на стрес со кои инаку тешко се справуваат.

Во лажниот затвор тие се ослободуваат од стресот и наоѓаат привремена утеха во тишина и изолација.

Лажниот казнено-поправен дом го отворил адвокатот Квон Јонг-сук од компанијата „Happiness Factory“ во Јужна Кореја уште во 2013 година, а досега низ него поминале неколку илјади доброволни затвореници, пренесуваат медиумите.

https://www.youtube.com/watch?v=Tzo4LGefuDI&t=1s

Затворениците во овој казнено поправен дом имаат двса оброка на ден и тоа обично некаква каша на база на овесна каша и ориз, а единствена занимација има е гледање низ малиот прозорец во собата.

Во ќелијата не смее да се внесе мобилен телефон, компјутер или кој било друг електронски уред.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk