Лего, позната марка играчки, го објави својот прв ЛГБТ + сет наречен „Сите се одлични“.

Сетот ќе има 11 нови фигурчиња, од кои едната е родово неопределена, додека една од останатите 10 е трансвестит.

Компанијата Лего објасни дека ова е еден од најважните сетови што ги објавиле досега и наведуваат дека некои од нивните ЛГБТ фанови сега ќе можат да се чувствуваат инспирирано и добро.

Сè повеќе и повеќе брендови лансираат специјални колекции со пораки за поддршка на ЛГБТ + заедницата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LEGO (@lego)