logo
logo
logo

Цртеж е продаден на аукција за 200.000 долари

Vecer | 18.04.2024

Цртеж е продаден на аукција за 200.000 долари

Пронајден на задниот дел од рамка, малиот цртеж придружен со писмо од последниот директен потомок на Микеланџело, најпрвин бил проценет на помеѓу 6.000 и 8.000 долари.

Но, њујоршкиот Кристи соопшти дека парчето е продадено за „33,6 пати од најниската проценка“, без да открие детали за купувачот. Малиот цртеж покажува мермерен блок со зборот „simile“ на англиски јазик. Се верува дека е нацртан додека Микеланџело работел на познатиот таван на Систинската капела, изјави експерт од аукциската куќа Кристи за АФП во јануари.

Цртежот е придружен со писмо напишано од Козимо Буонароти во 1836 година, во кое тој му ја нуди работата на својот „славен предок Микеланџело“ на Сер Џон Боуринг, подоцна гувернер на Хонг Конг, чиј потпис се наоѓа на дното на хартијата.

Експертите од Кристи го пронајдоа писмото и дијаграмот прикачени на задната страна на друг цртеж кој со децении се наоѓаше во приватна колекција, соопшти аукциската куќа. Иако не е потпишан од Микеланџело, Кристи соопшти дека истражувањето потврдило дека малиот цртеж е дело на големиот италијански уметник.

Се смета дека помалку од 10 дела на Микеланџело се во приватна сопственост, велат од Кристи, а повеќето се во музејот Каса Буонароти во Фиренца.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk