logo
logo
logo

Тинејџер се испокарал со родителите, па си ископал дупка и живее таму со години (ВИДЕО)

Vecer | 17.04.2024

Тинејџер се испокарал со родителите, па си ископал дупка и живее таму со години (ВИДЕО)

Збеснат, тој ја искажал својата фрустрација на необичен начин и стана светски хит.

Тинејџерот го зел копачот на дедо му и почнал да копа дупка во дворот од куќата. Она што започна како „чин на гнев и инает“ се претворило во повеќегодишна опсесија со неверојатни резултати.

До 2021 година, цели шест години од борбата со неговите родители, Анрес создал подземна оаза каде што можел да го поминува времето.

До неговото скривалиште се стигнува по скали и има дневна и спална соба. Денеска признава дека не знае зошто фрустрацијата ја заменил со копање, а како одминувало времето, сѐ повеќе се посветувал на необичниот проект.

Во еден момент, тој набавил пневматска дупчалка и копал 14 часа неделно во дворот на семејната куќа во шпанскиот град Ла Романа.

„Понекогаш наидував на камења, па копањето траеше подолго“, изјавил претходно Андрес.

Како што одел сè подлабоко, тој станувал подобар и развил систем за да ја извади земјата на површината, пишува Мирор.

Таваните ги зацврстил со бетонски столбови, а целата работа проценува дека го чинела 50 евра.

Типот планира да ја прошири подземната оаза составена од две соби, парно, инсталирано Wi-Fi...

„Одлично е, имам сѐ што ми треба. Понекогаш е тешко бидејќи е влажно и нема многу воздух, но најдов мотив да продолжам да работам“, открива Андрес.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk