logo
logo
logo

Паднал во десет часовна кома откако изел 24 пити, пред тоа изел цело прасе (ВИДЕО)

Vecer | 14.06.2024

Паднал во десет часовна кома откако изел 24 пити, пред тоа изел цело прасе (ВИДЕО)

Џоел Хансен неодамна беше во Тајланд каде изеде цела свиња, поради што два дена не можеше да јаде ништо друго, но тоа не го одврати од уште една гигантска гастрономска цел, пишува LADbible.

Овој пат тој дојде во Британија и се упати кон Cattlemans Steakhouse во Девон, место познато по своите предизвици во храната.

Cattlemans има прилично јасни правила за нивните предизвици во исхраната, но Џоел реши да ја зголеми предноста со нивниот предизвик за селска пита.

Ресторанот обично ги предизвикува гостите да изедат еквивалент на дванаесет такви пити за еден час, но Џоел побарал од нив да го удвојат тоа на 24 пити.

Сè на сè, тој мораше да проголта два послужавници, секој исполнет со дванаесет селски пити, заедно со 600 грама грашок, исто толку моркови и четири чешниња лук.

Вкупно за еден час изел 6 кг говедско месо и 2 кг компири, а му биле потребни само осум минути и 30 секунди да го исчисти првиот послужавник со дванаесет пити.

Продолжението со вториот послужавник траело многу подолго, а вториот го исчистил за околу 20 минути.

Сопственикот на Cattlemans, Гери Кинг, рече дека Џоел направил „натчовечки“ напор и не сметал дека е „човечки возможно“ некој да консумира толку многу храна за толку краток временски период.

Џоел рече дека после тоа се чувствувал „ужасно сит“, што не е изненадувачки со оглед на тоа што изел повеќе од 9 килограми храна, а кога успеал да заспие паднал во 10-часовна кома додека неговиот дигестивен систем се борел да се опорави.

Предупредувајќи ги другите да не се обидуваат со предизвикот низ кој помина, тој рече:

„Тоа беше големо достигнување бидејќи морав да се трудам физички и психички за да го изедам“.

„Не мислев дека ќе ги завршам двете тави, но вториот беше таму и решив да го пробам. Првиот беше многу лесен бидејќи беше убав и сочен, но откако конзумирав 5 килограми храна, вториот беше многу потежок, не можеш да јадеш толку многу“.

„Подоцна се чувствував ужасно и целосно исполнет.“

Cattlemans Steakhouse планира да му даде на Џоел повеќе предизвици подоцна оваа недела и ќе ги пренесува во живо на нивната сметка на TikTok.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk