Сладоледот “Serendipiti’s Golden Opulence Sundae” добил место во Гинисовата книга на рекорди како најскап десерт во светот.

Станува збор за десерт кој мора да се нарача најмалку 48 часа порано, а доаѓа во комплет со три топки тихитски сладолед од ванила прекриени со ливчиња од 23-каратно злато, какои бадеми, кавијар и орхидеи од злато кои се прават осум часа, со кандирано овошје од Париз .

Се служи во чаша од кристал Бакара од 350 долари и со лажица од 18-каратно злато.

Сладоледот содржи само најквалитетни состојки, вклучително и скапо чоколадо од Тоскана и зрна ванила увезени од Мадагаскар.

Епа, на здравје!