ФБИ откри голем број доверливи документи поврзани со посетите на кралицата Елизабета II на САД, откривајќи потенцијален заговор за атентат од ирските националисти, пишува Дејли мејл.

Документите, кои покажуваат како властите во повеќе наврати се подготвувале за закани од поддржувачите на Ирската републиканска армија (ИРА), беа откриени како резултат на барањата од Законот за слобода на информациите направени по смртта на кралицата во септември минатата година и содржат повеќе од 100 страници. документи кои се однесуваат на покојната кралица по Законот за слобода на информации беа испратени до ФБИ по нејзината смрт во септември минатата година.

Потенцијалната закана за атентат била откриена ноќта пред кралицата да пристигне во Сан Франциско во 1983 година, кога полицаец ги предупредил федералните агенти за потенцијален напад.

 

Kraljica Elizabeta II
Кралицата Елизабета II

Ова вклучувало обид да се фрли „предмет“ од мостот Голден Гејт додека кралската јахта „Британија“ пловела под мостот.

Што открија документите на ФБИ?

Заговор за атентат на кралицата Елизабета II бил спречен ноќта пред таа да пристигне во САД во 1983 година;

ФБИ предупредил дека ќе биде „многу тешко“ да се избегнат настани што ќе ја „засрамат“ кралицата за време на патувањето;

Имало и предупредувања за напад од симпатизери на ИРА за време на посетата во 1981 година; ФБИ ја оценил заканата од ИРА за британското кралско семејство како „секогаш присутна“.

Полицаецот кој ги известил властите редовно пиел во еден ирски паб и им кажал на агентите за симпатизер на ИРА кој имал намера да се одмазди за смртта на неговата ќерка.

Тоа следувало по телефонскиот повик што го примил во февруари од човек што го познавал од паб, „кој тврдел дека неговата ќерка била убиена во Северна Ирска со гумен куршум“.

Телефонскиот повик дошол еден месец пред тогашниот претседател Роналд Реган и првата дама Ненси Реган да бидат домаќини на тогаш 57-годишната кралица и принцот Филип во Калифорнија.

Официјалните документи велат дека мажот му рекол на полицаецот дека планира да „се обиде да и наштети“ на кралицата фрлајќи „предмет“ од мостот Голден Гејт или на друг начин обидувајќи се да ја убие за време на посетата на националниот парк Јосемити.

Во белешката за обид за атентат се вели: „Овој човек понатаму тврдеше дека ќе се обиде да и наштети на кралицата Елизабета и дека тоа ќе го стори со фрлање предмет од мостот Голден Гејт на кралската јахта „Британија“ додека таа пловеше под него, или дека тој ќе се обиде да ја убие кралицата Елизабета кога ќе го посети националниот парк Јосемити“.

Во документите стои дека дотичниот и претходно бил вклучен во полициски истраги. Тој е опишан како „генерално кооперативен, иако не ги криел своите симпатии на ИРА“.

Документите, исто така, откриваат дека агентите на ФБИ предупредиле пред посетата: „Ќе биде многу тешко да се предвидат и спречат инциденти кои би можеле да ги посрамотат или кралицата или претседателот“.

Иако веројатно најголемата закана, тоа не било прв пат ФБИ да предупреди за можни напади врз Нејзиното Височество.

Две години претходно, ФБИ предупредил за „потенцијален напад“ врз Елизабета II кога таа ги посети американските градови со силни ирски врски, вклучувајќи ги Бостон и Њујорк.

Друг документ од 1989 година вели: „Можноста за закана за британската монархија е секогаш присутна од Ирската републиканска армија“.

Продолжило: „Од Бостон и Њујорк се бара да останат внимателни за какви било закани против кралицата Елизабета II од страна на членовите на ИРА и веднаш да го пријават тоа до Луисвил. И во 1976 година, полицијата повикала пилот во Њујорк за да го спречи да лета со транспарент „Англија, губи се од Ирска“ додека Елизабета II била во градот.

Честите грижи на американските власти и на самото кралско семејство беа далеку од неосновани – во 1979 година, вториот братучед на Елизабета II , лорд Маунтбатен, е убиен во бомбашки напад на ИРА. Тој и уште тројца загинале откако неговиот рибарски брод бил наполнет со експлозиви кои подоцна биле активирани.

Другите жртви беа внукот на Маунтбатен, Николас Кнечбул, членот на екипажот Пол Максвел и бабата на Николас, Дорин, вдовица на Лејди Брабурн.

Имало и претходни обиди за атентат врз кралицата што ја направи заканата од ИРА уште поопасна.

Во 1981 година, тинејџерка од Нов Зеланд ја нишанела и пукала кон Нејзиното Височество додека таа излегувала од својот автомобил.

Кристофер Џон Луис испука истрел од својата пушка и промаши. Наскоро тој стана опседнат со идејата да го избрише кралското семејство. Две години подоцна се обидел да ги совлада чуварите во психијатриската болница каде што бил задржан за да се обиде да го убие принцот Чарлс, кој бил во Нов Зеланд со принцезата Дијана и принцот Вилијам.

Истата година, анти-кралскиот екстремист шест пати пукал кон кралицата со „ќорци“ за време „Trooping of the Colour”.

Kraljica Elizabeta II

 

Повторно поминала неповредена од обидот на 17-годишниот Маркус Сарџент. Подоцна тој е осуден на пет години затвор за терористички дела, но одлежал само три – за тоа време и пишал на Елизабета II и се извинил за своите постапки.

И во 1970 година, во Австралија беше откриен заговор откако возот со кој патуваа таа и принцот Филип удри во трупец на пругата. За среќа, машиновозачот го забележал трупецот и доволно забавил за да го спречи возот да излезе од шините, но поранешниот детективски надзорник Клиф Мекхарди во 2009 година изјавил дека неговата истрага заклучила оти трупецот бил намерно поставен.