Водата со јаболко и цимет е хит напиток за слабеење оваа пролет и има две предности: делува така што ги намалува воспалителните процеси во телото и го поттикнува метаболизмот.

Тоа значи дека оваа мешавина му помага на телото да се ослободи од отровните материи, но и при тоа да слабее. Причина е миксот од витамини, минерали, природни материи и антиоксиданти од јаболката и циметот.

 

Потребни состојки:

1 л вода,

1 стапче цимет,

1 зелено јаболко,

1 лимон

Начин на приготвување: Загрејте ја водата (но не да проврие). Потоа сипете ја во бокал и додадете ги циметот и ситно сечканото јаболко. Оставете малку да се олади, па ставете во фрижидер. После околу два часа извадете го напитокот од фрижидер, додадете сок од лимон и уживајте!

Совет: Најдобро е да се испие една чаша од овој напиток наутро на празен желудник за материите оптимално да делуваат. Остатокот испијте го во текот на денот.