Двојниот убиец Алун Кајт (58), познат како „Мевосек од Мидлендс“, денеска е осуден на трет доживотен затвор за сексуално злоставување на деветгодишно момче во период од пет години.

Тој денеска беше осуден по четири точки: непристојно однесување со дете, обид за давење, непристоен напад на маж и вознемирување.

Кајт го намамил деветгодишното дете во неговиот дом во Стафорд со ветување за играчки, а потоа го силувал најмалку два пати во текот на пет години. По нападот, Кајт му платил на момчето 50 пени, а исто така го удирал, го гушел, клоцал и го исмејувал – му се заканувал за неговото семејство по секој брутален напад.

Момчето било давено се додека не се онесвестело, а толку се плашело Кит да не им наштети на своите најблиски што не можел да се брани.

 

Злоупотребата се случило само неколку години откако Кајт убил две проститутки, 20-годишната Самоа Паула и 20-годишната Трејси Тарнер во 1993 и 1994 година.

Кајт, кој го доби застрашувачкиот прекар „Мевосек од Мидлендс“ по двојното убиство, моментално отслужува доживотна затворска казна со минимална казна од 25 години.

Тој мора да одлежи најмалку десет години и осум месеци пред да биде разгледан за ослободување.

„Насилството и заканите употребени од Кајт би биле очигледно објаснување зошто неговата жртва се чувствувала неспособна да каже некому во тоа време“, рекол обвинителот.

Кајт во своето сведочење признал дека е способен за насилство, но ја обвинил жртвата дека лаже. Меѓутоа, поротниците ја видоа неговата бесрамна мрежа од лаги и тој беше осуден по сите точки.

 

žrtve

Жртвата на Кит рекла  дека тој сè уште страда од депресија и анксиозност, а антидепресивите влијаат на неговата способност да има свои деца. Тој исто така сподели како му било дијагностицирано посттрауматско стресно растројство.

„Пораснав чувствувајќи се исплашено и ранливо. Никогаш не сум можел да бидам отворен и искрен со никого. Не можев да се дружам, никому не верував. Живеев во постојан страв од следниот пат кога ќе ме малтретираат. Никогаш не сум имал можност да бидам личноста која сакав или би можел да бидам“, сведочел тој.

Кајт конечно беше затворен во 2000 година за убиствата на Самоа и Трејси благодарение на напредокот во ДНК. Тој ја убил својата прва жртва во Бирмингем пред да го фрли нејзиното тело 40 милји подалеку во близина на патот во Лестершир.

Телото на Трејси било откриено во Лестершир – 50 милји од местото каде што првпат го сретнала Кајт.

Тој исто така е осуден за силување извршено во 1997 година.

 

Се стравува дека Кајт можеби убил повеќе од 20 проститутки кон крајот на 1980-тите и 1990-тите.

Поранешниот началник на Дербишир, Мајк Кридон, кој помогна да се донесе Кајт пред лицето на правдата, рече дека е „апсолутно убеден дека има повеќе жртви. Пред 20 години рековме дека е опасен. Сега, по последната пресуда, има уште повеќе докази колку е опасен“.