Продажбата на ексклузивниот пентхаус во населбата Сурфсајд во Мајами Бич постави рекорд во најголемата трансакција со недвижнини платена во криптовалута во износ од 22,5 милиони долари.

Пентхаусот е на деветтиот кат од градбата која вкупно има 12 ката, а има четири спални соби и четири бањи. Поседот за кој станува збор е стан од 500 метри квадратни, а поседува и величествена тераса од скоро 300 квадрати со поглед кон океанот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Business Insider (@businessinsider)

„Криптовалутите се иднината на богатството, а веруваме дека ова е нов почеток. „Arte“ создаде преседан за оваа продажба, па имавме можност да видиме како изгледаат и колку брзо може да се направи тоа. Горди сме што ги поставивме темелите за овој нов свет“, изјавил Џовани Фашано.
Домот го продала Агенцијата „Arte Surfside“, a купувачот е анонимен.