Познатата Французинка е едно од најголемите имиња на светската мода, а Франција сè уште ја слави како една од најкреативните уметници во историјата на земјата. Она што не сака да го памети во нејзината родна земја се нејзините активности во Втората светска војна.

Откако нацистичките трупи марширале во Париз во 1940 година, Шанел се заљубила во баронот Ханс Гинтер фон Динклаге, германски воен разузнавач.

Иако беснеела најголемата војна што светот некогаш ја видел и нејзината земја била окупирана, Коко Шанел живеела безгрижно: таа се преселила во хотелот Риц во Париз, кој тогаш служел како германско седиште и се преминала во највисоките општествени кругови.

Меѓутоа, со години кружеле гласини дека врската на славната дизајнерка со нацистите ги надминува пријателските или љубовните врски и дека таа била дел од разузнавачкиот систем во тоа време. Првиот што отворено ја нарекол нацистичка шпионка е американскиот новинар Хал Вон, кој во 2011 година објави книга наречена „Во кревет со непријателот: Тајната војна“ на Коко Шанел и тврдел дека разузнавачката служба Абвер на германскиот Генералштаб ја регрутирале Французинката во 1940 година кога имала 57 години. Таа, наводно, станала агент F-7124, со кодно име Вестминстер, по нејзиниот поранешен љубовник, војводата од Вестминстер. Вон напишал дека се надева дека нејзината работа за нацистите ќе биде наградена со ослободување на еден од нејзините роднини од германско заробеништво.

Дизајнерката отсекогаш негирала дека на каков било начин соработувала со окупаторската армија, но во 2014 година, 43 години по нејзината смрт, француските разузнавачки агенции ја отстраниле ознаката за тајност од документите кои потврдуваат дека Коко Шанел имала улога во германските служби за време на Втората светска војна. Таа наводно работела како шпион и била директно вмешана во планот да ја преземе контролата врз Мадрид. Згора на тоа, во овие записи се наведува дека легендарниот творец ја посетил шпанската престолнина во 1943 година за да разговара со британскиот амбасадор за можното предавање на Германците кога станувало се појасно дека сојузниците се поблиску до победата, но ова е само една во низата операции во кои учествувала.

Наводно, Шанел била силен антисемитист.

„Како жесток антисемит и долго пред да се обиде да ги задоволи Германците, таа се збогати со снабдување на богатите и споделување на својата одбивност кон Евреите, синдикатите, социјализмот, масоните и комунизмот“, вели Вон во својата книга.

Во согласност со нејзините ставови, таа избирала и љубовници, па наведениот војвода од Вестминстер, наводно, го именувал своето куче Џу, (Евреин), а нејзиниот партнер во воените денови, фон Динклаге, бил припадник на разузнавачката служба. Покрај тоа, во 1924 година, Коко ја продала својата компанија, која се занимавала со производство и продажба на парфеми, на едно еврејско семејство, а наводно сакала да ги искористи своите врски со нацистите за да ја врати компанијата во нејзина сопственост.

Во септември 1944 година била испрашувана за нејзината врска со нацистите, но немало докази дека Шанел на кој било начин била соработничка, поради што била ослободена. Според Габриел Палас Лабруни, еден од потомците на нејзиното семејство, познатата дизајнерка по враќањето дома изјавила дека ја ослободил Винстон Черчил. Некои извори наведуваат дека тоа би можело да биде вистина и дека британскиот премиер се плашел дека евентуалното сведочење на Шанел може да открие пронацистички активности и ставови во самиот врв на британската политика, па дури и во кралското семејство.

Во последната година од војната, познатата дизајнерка се преселила во Швајцарија, каде што живеела со фон Динклаге неколку години. Меѓутоа, кога наполнила 70 години, решила да се врати во светот на модата. Таа ја рестартирала својата модна куќа, а францускиот печат бил прилично воздржан кон неа и кон нејзината работа поради врските на Коко со нацистите. Од друга страна, американската и британската модна јавност била исклучително наклонета кон неа, а нејзината нова колекција била опишана како младешка и иновативна.

Во последните години од животот, Шанел наводно била исклучително осамена и опкружена со само неколку пријатели. На деветтиот ден од 1971 година, таа го имала својот вообичаен работен ден подготвувајќи го пролетниот каталог. После тоа уживала во долго возење, а потоа се чувствувала лошо и си легнала порано од вообичаено. На својата слугинка наводно и рекла: Гледаш, вака се умира, а на 10 јануари повеќе ја немало.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MAM-e.it (@mam_e.it)