Кажете му збогум на Тигарот; време е да влеземе во Годината на зајакот. За многу луѓе, Лунарната Нова Година, која се падна на 22 јануари оваа година, е време да се консултираат со ѕвездите за да дознаат што претстои во наредните месеци, пишува CNN.

Повеќето луѓе ги знаат основите: 12-годишниот кинески хороскопски календарски циклус е претставен со 12 различни животни – кинески хороскопски знаци. Вашето хороскопско животно се одредува според вашата година на раѓање.

Но, тоа е само почеток. За верните следбеници на системот, една година не се категоризира само според нејзините животни. Исто така, постои комплексен сексагенарен циклус составен од 10 небесни стебла и 12 земни гранки.

Небесни стебла и земни гранки

Секоја година, едно небесно стебло (еден од петте елементи, кои спаѓаат во категоријата јин или јанг) се спојува со земна гранка (едно од 12-те кинески хороскопски животни).

Гуи Мао е 40-тиот елемент од кинескиот полусен циклус – Небесното стебло „Гуи“ ја претставува водата, додека земната гранка „Мао“ го претставува зајакот. Тоа ја прави 2023 година година на водниот зајак.

„Годината на зајакот Гуи Мао е сосема посебна година – кога сите елементи во една година се јин“, вели Тиери Чоу, консултант за геомантија со седиште во Хонг Конг, познат по мешањето на традиционалната кинеска геомантија со модерен дизајн елементи.

„Исто така, невообичаено е да се има комбинација од вода и зајак. Зајакот претставува дрво. Водата го негува дрвото (според кинеската геомантија).“

Таа вели дека индустриите со дрво како главен елемент – како културата, издаваштвото, земјоделството и мебелот – ќе имаат корист. Од друга страна, огнените, енергетски индустрии, вклучително и дигиталните и технолошките бизниси, може да страдаат бидејќи пожарот се плаши од Водата.

„Годината на воден зајак ќе биде понежна година. Ќе имаме време да здивнеме. Бевме во тунелот во последните неколку години, а светлината сега станува се поголема“, вели Чоу.

Како „Големиот војвода од Јупитер“ владее со вашата среќа

Следбениците веруваат дека за секој кинески хороскопски знак, среќата во голема мера ќе зависи од позициите на Таи Суи – ѕвездените божества за кои се смета дека ротираат паралелно и во спротивна насока на Јупитер.

За да пресмета како секое лице ќе биде засегнато во одредена година, кинески консултант за геомантичност ќе ја погледне картата на раѓање, која се состои од широк опсег на елементи – како што се денот и времето на нивното раѓање – за да види како тие можат да комуницираат со елементите на годината.

Овие комбинации играат важна улога за оние кои ги следат, помагајќи им да донесат огромни животни одлуки за годината што претстои, како на пример дали треба да се венчаат или да започнат бизнис.

Различни мајстори за геомантија може различно да ги толкуваат податоците. Сепак, постои општ консензус за тоа што значи годината за секое хороскопско животно врз основа на позициите на ѕвездите, особено на Таи Суи.

Ако вашиот хороскопски знак се судри со Таи Суи – познат како Големиот војвода од Јупитер – во одредена година, експертите велат дека можеби ќе се соочите со нарушувања.

За оние кои можеби се во конфликт со Таи Суи оваа година, Чоу вели дека треба да запомнат дека календарот е ротирачки циклус.

„Тоа е како свирење на музички столчиња – кој седнува на место, добива Таи Суи. Ќе ја смените позицијата следниот круг“, вели Чоу, чиј хороскопски знак исто така ќе биде во неповолна позиција со Таи Суи оваа година.

За да се решат судирите, може да се оди во кинески храм и да се принесат жртви на претставите на Таи Суи.

„Дури и ако не верувате во тоа 100%, чувствувам дека тоа ви дава убав почеток на годината психолошки“, вели Чоу.

„Кога работите ќе се случат на патот, ќе се сетите дека сте го направиле тоа и ќе ви даде мала перница“.

Сега е време да се конкретизираме.

За да одредите што може да значи годината на зајакот за вас, пронајдете ја вашата година на раѓање и соодветното животно во кинескиот хороскоп пред да ги прочитате предвидувањата на Чоу подолу.

Зајак

Луѓето родени во Годината на зајакот ќе се соочат со нивниот „Бен Минг Ниан“ – нивната сопствена хороскопска година – во 2023 година. Следбениците веруваат дека како резултат на тоа ќе има повеќе нарушувања и нестабилност во годината што доаѓа.

„Луѓето родени во годината на зајакот треба да очекуваат големи промени во однос на здравјето, кариерата и односите. Тоа може да биде малку нервозно, особено за оние чии карти за раѓање не ја фаворизираат водата“, вели Чау.

„Но запомнете дека никогаш не е сè лошо. Тоа може да значи можност за растење“.

Зајаците треба да се обидат да привлечат позитивна енергија и да се придружуваат на среќни настани кога е можно.

“Тие исто така треба да патуваат до дестинации на нивниот југ – не е важно дали овие јужни дестинации се во нивниот град или надвор од нивната земја“ – вели Чоу.

Змеј

Се очекува да биде прилично добра година за Змејовите таму. Ниту една несреќна ѕвезда не влијае на нивната година.

„Нема извонредни грижи, освен можеби здравјето на оние родени во лето и на есен. Тие лесно може да се чувствуваат под стрес“, вели Чоу.

Но, експертот за геомантија ги повикува Змејовите да не донесуваат избрзани одлуки на работа.

„Тоа не значи претерано размислување. Само оставете ги работите да одлежат подолго пред да донесете одлука“, вели Чоу.

Слободните змејови оваа година би можеле да запознаат потенцијални романтични партнери. Нивните среќни бои се металик, како златна или сребрена.

-Што се однесува до патувањето, упатете се на запад за подобри среќа, вели Чау.

Змија

Луѓето родени во змиски години ќе уживаат во добри вести и изобилство бидејќи оваа година над нив ќе владеат ѕвездата за патување Ји Ма Ксинг и ѕвездата на богатството Каи Ксинг.

„Можности, нови насоки и напредок ќе ви дојдат на работа“, вели Чау.

„Но, змиите треба да најдат рамнотежа во животот и да се одморат кога е потребно“.

Романтично, Змиите може да најдат љубов додека патуваат оваа година. Чоу ги советува да носат сино или златно и да патуваат на запад или север.

Коњ

„Оваа година, на коњите ќе им свети ѕвездата од цветот на праска (Taohua Xing). Тоа е секогаш добра вест“, вели Чау.

Професионално, тие ќе најдат нови можности и ќе запознаат многу пријатели кои ќе им помогнат.

Тие ќе уживаат во добри односи. Таа вели дека ова можеби е вистинската година за оние кои сакаат да се свршат или омажат.

Но, Чоу издава едно потсетување за Коњите: “Обрнете внимание на физичкото и менталното здравје на нивното семејство.“

„Тие можат да носат шарена облека како розова, портокалова и малку жолта. Во однос на патувањето, тие можат да се упатат кон својот југ“, вели Чау.

Коза

Годинава Козите ќе го поздрават Таи Суи.

Тоа генерално позитивно влијае на нивната среќа, но во исто време може да значи и дека годината ќе биде исто така исцрпувачка. Затоа козите треба да се грижат за себе и да се одморат кога е потребно.

„Заштедете малку време за подобро да се запознаете себеси. Во однос на кариерата, треба да останете скромни и да одржувате низок профил. Набљудувајте повеќе. Можностите ќе се претстават во вистинскиот момент“, вели Чоу.

На полето на врската, луѓето родени во години на коза ќе уживаат во мазна година.

„Поголема е веројатноста да запознаат нови луѓе, нови пријатели, па дури и нови љубови оваа година“, вели Чоу, додавајќи дека малку злато и посета на запад може да им ја додадат среќата.

Мајмун

Добра вест за мајмуните: тие ќе бидат во хармонична заедница со Таи Суи оваа година.

Чоу вели дека ќе бидат опсипани со восхит од оние околу нив на работа.

Но, тоа не значи дека тие треба да живеат непромислено. Наместо тоа, таа вели:

„Тие треба да играат безбедно оваа година, особено оние кои сакаат екстремни спортови“.

Во однос на врските, тие се склони кон расправии и драми, кои би можеле да се избегнат со подобрување на комуникацијата оваа година.

Жолта и беж се палетата на бои за мајмуните во 2023 година и тие би можеле да погледнат кон запад за патување инспирација, вели Чоу.

Петел

Петлите треба да се соберат – тие ќе се судрат со Таи Суи оваа година, што значи дека следните месеци би можеле да бидат нестабилни и да имаат многу промени.

Совет од Чоу: Прегрнете го хаосот и патувајте повеќе.

„Соберете колку што можете повеќе позитивна енергија и бидете посвесни дека можеби ќе ви биде полесно да привлечете конфликти оваа година“, вели таа. „Но, разберете дека овие промени се на подобро“.

За да го ублажат ударот, тие би можеле да носат повеќе жолта и кафена боја и да посетуваат места на запад или север.

Куче

Бидејќи се во заедница со Таи Суи, луѓето родени во знакот на Кучето најверојатно ќе уживаат во пријатна година со значителен напредок во кариерата и финансиите.

Но, кучињата мора да се потсетат себеси да бидат скромни и да ги слушаат другите, особено пријателите и луѓето на кои им веруваат, вели Чоу. Тие ќе ви кажат важни работи што ќе ви користат многу оваа година.

„Нивните среќни бои се сребрена и сина, а нивното среќно место е на север“, вели Чоу.

Свиња

Свињите ќе го поздрават Таи Суи, што значи дека генерално треба да биде позитивна година.

Но, од друга страна, поздравувањето на Таи Суи може да влијае и на здравјето поради дополнителниот обем на работа.

„Морате подеднакво да ја балансирате работата и времето за играње“, вели Чоу.

Луѓето родени во годините на свиња може да уживаат во професионален успех ако се подготвени да се фокусираат на тимска работа.

„Во однос на односите, тоа ќе биде многу добра година за вас. Ќе запознаете нови пријатели и потенцијална нова љубов“, вели Чоу.

За да го подобрат богатството, Свињите би можеле почесто да носат розова и виолетова боја и да планираат патување на југ, додава таа.

Стаорец

Луѓето родени во годините на Стаорецот следната година ќе бидат во конфликт со Таи Суи, познат и како Ксинг (мачител) Таи Суи.

„Генерално, тоа значи потешка година“, вели Чоу.

„Но, кога има јин, секогаш има и јанг. Затоа запомнете, никогаш не е сè лошо“.

Стаорците треба да бидат повнимателни за здравјето и работата. Тие оваа година би можеле да бидат подложни на полесни повреди и погрешна комуникација.

Чоу ги поттикнува да носат весели бои – како розова и портокалова – и да посетуваат потопли места.

Вол

Воловите ќе уживаат во возбудлива година со ѕвездата за патување и богатството што светат над нив.

„Тие ќе најдат нови можности и нивните финансии ќе достигнат ново ниво. Тие веројатно ќе патуваат повеќе од работни и лични причини. Но, бидејќи тие патуваат и работат повеќе, треба да бидат свесни за своето здравје“, вели Чоу.

Оние кои се сингл и бараат љубов може да имаат малку среќа оваа година.

Во меѓувреме, при изборот на дестинација за патување, тие би можеле да патуваат на север, вели Чоу.

Тигар

За оние родени во тигарски години, нивниот „Бен Минг Ниан“ заврши.

„Тоа значи, без оглед на тешките времиња и нестабилности што ги доживуваат, наскоро ќе се подобри“, вели Чоу.

„Но, трпението е клучно бидејќи промените нема да бидат веднаш“.

Тигрите, особено оние родени во пролет и лето, треба да одвојат време да се опорават во првата половина од годината и да донесат големи одлуки само во втората половина од годината, вели таа.

Тие треба полека да ги преземаат работите во врската и „да си заштедат малку време“.

Носењето жолто, сино и кафеаво може да ги расположи. Тие би можеле да патуваат и на нивниот север и запад, заклучува Чоу.

Извор: CNN

Фото: Илустрација