logo
logo
logo

Хелен е најстариот машиновозач на светот- има 81 година и не мисли да се пензионира (ФОТО)

Vecer | 14.06.2024

Хелен е најстариот машиновозач на светот- има 81 година и не мисли да се пензионира (ФОТО)

Почнала да работи во Транспортната управа на заливот Масачусетс во 1995 година, кога имала 53 години. Пред тоа, таа управувала различни композиции повеќе од три децении.

„Тоа беше начин да се излезе од куќата и да се добие мир и тишина“, вели Хелен, мајка на пет ќерки.

Таа била прогласена за „најстариот машиновозач“ откако колега од MBTA контактирал со претставници на Гинис, пренесува UPI.com.

Хелен не знаела што се случува додека записот не бил официјализиран.

„Секој ден станувам во исто време и го работам она што го сакам. Малкумина можат да го кажат тоа на оваа возраст“, ​​рече таа.

Жителката на Бостон им се заблагодари на семејството, пријателите, колегите и патниците за поддршката што ја добива секој ден.

Таа се ближи до својот 82 роденден, но не планира да се пензионира.

„Ќе превезувам патници додека мојата компанија не одлучи поинаку. Но, мислам дека тоа нема да се случи наскоро“, истакнала таа.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk