logo
logo
logo

Кампања на МНЗА по повод Светскиот ден на аутизмот

Vecer | 31.03.2023

Кампања на МНЗА по повод Светскиот ден на аутизмот

Како што соопштуваат од МНЗА, кампањата дава можност да се размислува за напредокот постигнат досега за заедницата со аутизам и за работата што останува за подобрување на животот на аутистичните лица и нивните семејства.

-Би сакале да ги повикаме националните креатори на политики и другите засегнати страни да обезбедат целосно уживање на правата и потребите на аутистичните лица во Македонија, согласно Конвенцијата на Обединетите нации за правата на лицата со попреченост (UNCRPD). UNCRPD е ратификувана од 45 од вкупно 46 земји-членки на Советот на Европа (СЕ), вклучително и од сите земји-членки на ЕУ и од самата Европска унија во 2010 година, наведуваат од Здружението.

Во текот на април, членовите на МНЗА најавуваат активности за поддршка за подобар и поинклузивен живот на лицата со аутистичен спектар на нарушувања.

Во рамки на онлајн кампањата, следната недела на социјалните медиуми на здружението на Фејсбук, Твитер, Линкедин, Инстаграм ќе бидат споделени банери и постери, а сите што сакаат да ја поддржат кампањата можат да ги споделат овие пораки користејќи го хаштагот #AutismDay2023.

Светскиот ден на аутизмот беше прогласен од страна на Генералното собрание на Обединетите нации во 2007 година како годишен ден за да се привлече вниманието за итните потреби на лицата со аутизам ширум светот. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk