Сара Хартсфилд од Тексас се пожалила на пријателка во декември дека нејзиниот сопруг и бракот станале „кошмар“ и дека има план да се извлече од сето тоа.  Неколку недели подоцна нејзиниот сопруг бил мртов, а таа била обвинет за убиство од прв степен.

Потоа властите во Минесота одлучиле да ја истражат смртта на поранешниот сопруг на Сара, која претходно рекле дека го убила во самоодбрана во 2018 година.

Во пораката што ја испратила на 19 декември, Сара го нарекла својот сопруг Џозеф празен човек и исто така дека не знае да управува со пари.

„Плаќав до таа мера се додека не ми остана ништо“, напишала таа во пораките за кои NBC News тврди дека се испратени од нејзиниот профил.

Сара, сепак, не презентирала конкретни планови, туку напила дека сега доаѓа фазата на „имплементација“.

Пријателката, која сака да остане анонимна, вели дека во тоа време мислела дека Сара сака развод и продолжила со својот живот. Ниту еден момент не помислила дека планира убиство.

За време на судењето, Сара се изјаснила дека не е виновна за неговото убиство.

Пет години пред да биде обвинета за смртта на нејзиниот сопруг, таа убила друг партнер. Полицијата во Минесота утврдила дека Сара пукала во самоодбрана. Меѓутоа, неколку дена откако била обвинета за убиството на Џозеф, полицијата решила повторно да ги истражи околностите под кои во 2018 година бил убиен нејзиниот поранешен сопруг Дејвид.

Шерифот Брајан Хортон од округот Чемберс, Тексас, рече дека Сара се мажела пет пати и секој завршил лошо.

„Сите сакале да избегаат бидејќи се плашеле за своите животи“, вели шерифот.

Меѓу нив бил и нејзиниот прв поранешен сопруг Титус Норшилд, кој за NBC News изјавил дека се плашел додека бил во брак со неа, но и по разводот.

„Многу сум изненаден што излегов жив од бракот со неа“, рече тој.

Шерифот Хортон вели дека сопругот на Сара, Џозеф, исто така се плашел за својот живот.

„Тој почувствувал дека неговата сопруга се обидува да го убие. Дури и се пожалил на својот пријател”, тврди Хортон.

Сомнителна болест

Кога Џозеф бил хоспитализиран на 7 јануари со, како што велат властите, сомнителна болест, тој веќе бил мозочно мртов. 11 дена подоцна е констатирана смрт, а причината за смртта се уште не е утврдена. Во меѓувреме, Сара била уапсена.

Нејзиниот адвокат претходно објавил дека Сара останува на невиноста и дека ќе помогне во истрагата за прераната смрт на нејзиниот сопруг.

Џозеф со години се борел со дијабетес, а пред да биде хоспитализиран, нивото на шеќер во крвта нагло му паднало.

Според изјавата на Сара, таа отишла во кујната да му земе сок и џем, а кога се вратила во собата тој повраќал. Кога пристигнал во болница бил во несвест и во многу лоша состојба.

Медицинската сестра која била присутна кога бил примен во болница изјавила дека не реагирал на гликозата што му ја давале лекарите.

„И покрај сите напори на лекарите, неговиот шеќер продолжи да опаѓа. Ова беше знак дека можеби има премногу инсулин во неговата крв“, рече таа.

Во полициските извештаи е наведено дека покрај креветот во нивната соба биле пронајдени меѓу осум и десет инсулински инјекции.

Неколку недели по неговата смрт, Сара во објава на Фејсбук напишала дека се чувствува изгубено и дека постојано ги слуша неговите говорни пораки за да може да го слушне неговиот глас.

„Ќе се обидам да спијам, не можам да заспијам вечерва. Те сакам Џозеф, напиша таа.

Работа во војска

Соседите кои живееле во близина на Сара и Џозеф биле шокирани кога таа била уапсена. Еден сосед изјавил дека Сара секогаш била многу фина и дека и покрај нејзината воена кариера, секогаш повеќе личела на домаќинка отколку на војник.

Портпаролката на армијата рече дека Сара Хартсфилд, која тогаш се презиваше Донхју, работеше за Армијата од 1990-тите до 2007 година.

Служела во Армијата една година во доцните 1990-ти и повторно една деценија почнувајќи од 2007 година. Таа била во армиските резерви од 1998 до 2007 година.

Една жена која се борела со Сара во Ирак изјавила дека била „во шок“ од апсењето.

„Во тоа време таа беше лојален водач на нашата група. Таа беше добра сопруга и мајка“, рече таа, но сака да остане анонимна.

Напорите да се дојде до возрасните деца на Хартсфилд се неуспешни.

Односите со поранешните сопрузи по разводот

Веста за апсењето на Сара Хартсфилд го запрепастила и нејзиниот прв сопруг Титус.

Двајцата се запознале во средно училиште во мал град во Мисури во 1991 година. Тие се венчаа две години подоцна и се разведоа во април 1995 година.

„Додека се разведувавме, таа ми се закануваше. Еднаш ми рече дека не треба да се чудам ако не го преживеам ова“, се сеќава тој.

Години по разводот, таа продолжила да му се меша во животот, иако тој повторно се оженил и имал деца.

Неговата сопруга Анџела рече дека Сара секогаш била тука за нив.

Вториот сопруг на Сара, Мајкл Тракслер, изјавил дека нивната врска била добра и кратка.

„Не сум слушнал за неа 15 години Один“, рече тој.

Третиот сопруг, Кристофер, поднел барање за развод во 2017 година. Четири години подоцна, додека тој барал полициска заштита за Сара, полицијата почнала да го надгледува неговиот дом.

Два месеци подоцна, судијата доделил забрана за задржување и на Сара и било забрането да се јавува на Кристофер, неговата нова сопруга и децата на две години.

Ослободена од обвинението за убиството на Дејвид

Сара го запознала својот четврти сопруг Дејвид во 2017 година во Фортуд, каде што живеела во тоа време.

Мајката на Дејвид изјавила дека нејзиниот син на почетокот бил многу вљубен во неа и била убедена дека таа е љубовта на неговиот живот.

Сè што го правеше среќен, нè усреќи нас“, рекла мајката.

Таа вели дека Сара и тој набрзо почнале да градат куќа.

Пријателката на Сара вели дека на почетокот била многу среќна, но по неколку месеци почнала да забележува проблеми.

На 9 мај 2018 година, Сара го застрелала Дејвид во нивниот дом.

Таа им кажала на полицајците дека го застрелала Дејвид кога тој пукал во неа.

Балистичката анализа го потврди нејзиното сведочење, а тоа го потврдија и сведоците, иако не се знае за кои сведоци станува збор.

„Поради конкретни околности, судот потврдил дека пукала во него во самоодбрана“.

Меѓутоа, откако Сара се соочува со обвинение за убиството на Џозеф, полицијата одлучува повторно да го разгледа убиството на Дејвид.

Неговите блиски за медиумите изјавија дека се пресреќни бидејќи случајот е повторно отворен.

“Пред речиси пет години, нашето семејство загуби син, брат, вујко и татко. Поради неколкуте детали за неговата смрт, не можевме да продолжиме со процесот. Сите знаевме дека зборовите што Сара ги употреби за да го опише не го опишуваат она што Дејвид навистина беше. Неговата смрт беше многу сомнителна, а деталите изнесени за време на судењето изгледаа нереални“, рекол неговиот роднина.

Тој додаде дека се надева дека по пет години правдата ќе биде задоволена и дека откако ќе биде осудена ќе бидат сигурни дека нема да може повторно никого да обвини.