logo
logo
logo

Фустан со „ЈАМКА ОКОЛУ ВРАТОТ“, а има и голема причина зошто (ВИДЕО)

Vecer | 30.05.2023

Фустан со „ЈАМКА ОКОЛУ ВРАТОТ“, а има и голема причина зошто (ВИДЕО)

Иранскиот модел Махлага Џабер испрати силна порака со својот фустан на црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал.

33-годишниот модел се појави во фустан чија јака наликуваше на јамка. На дното беше напишана пораката „Стоп за погубувањето“. Нејзиниот потег многумина го пофалија, а фотографиите од фустанот ги преплавија социјалните мрежи. „Посветено на народот на Иран“, напиша манекенката на Инстаграм.

„За жал, политичките изјави не се дозволени на филмскиот фестивал и обезбедувањето ме спречи да го покажам задниот дел од фустанот, но значењето на „јамката“ е добро разбрано“, додаде таа.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jila Saber (@jilaatelier)

Сепак, имаше и такви кои се против. „Бизарно е да се види сексуализацијата на јамката. Како да е некаква „протестна уметност“. Мислам дека многу малку се размислуваше за ова, само размислував за правење секси фустан. Ништо не решава“, критикуваат некои.

Иран егзекутирал повеќе осуденици од која било земја освен Кина, објави неодамна Амнести интернешенел. Смртта на иранската Курдка Махса Амини три дена откако беше уапсена од полицијата за немири која ја обвини дека го прекршила строгиот кодекс на облекување наметнат на жените, предизвика протестно движење во Иран што доведе до најголемите политички немири во земјата во последните години.

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk