Инфлуенсерката која се нарекува Миан Баобао на интернет ги избришала сите нејзини постари објави, оставајќи само извинување во кое признала дека лажела за својата болест, пишува South China Morning Post.

„Сакам да им се извинам на сите членови на моето семејство, пријатели, фанови и корисници на интернет кои се грижеа за мене, ме поддржуваа и бодреа“, стои во нејзиното извинување.

Миан Баобао, која има повеќе од 11.000 следбеници, првпат ја објави дијагнозата на рак пред три години и лажеше за да ги зголеми своите следбеници на Инстаграм, објави South China Morning Post. Нејзиниот онлајн профил ја опишува како „жена која сака да биде непрофесионален кревач на тегови и професионален борец против ракот“.

Таа редовно го документирала своето кревање тегови, но ги споделувала и нејзините третмани за рак, објавувајќи слики од IV, болнички сцени и губење на косата, користејќи хаштагови како #cancerfightingdaily на нејзините објави.

Според кинеските медиуми, мажот кој рекол дека е нејзин поранешен сопруг се посомневал во нејзината дијагноза бидејќи таа никогаш не му дозволила да ја придружува на третманите.

„Секогаш кога одела на лекување, таа инсистирала нејзиното семејство да ја остави пред влезот на болницата и инсистирала самата да оди на лекар“, изјави тој за медиумите, тврдејќи дека сликите што ги објавила всушност доаѓаат од Интернет.

„Го направив последното нешто што еден маж треба да го направи. Лажев за ракот и ги лажев сите цели три години. Жал ми е на сите што некогаш ми покажаа малку добрина. Знам дека заслужувам да умрам за работите што ги имам готово. И сега морам да ја платам цената за изборот што го направив“, рече таа во објавеното извинување.

Таа им се извини и на компаниите кои склучиле спонзорски договори со неа. „Доколку има компанија која бара да платам сума за обесштетување, ќе го направам тоа. Но знам дека е направена штета што не може да се надомести со пари. Сѐ што можам да направам е повторно да се извинам“, изјави инфлуенсерката. Таа го заврши своето извинување велејќи дека е најлошиот пример за луѓето и ги повредува сите што ја сакаат и кои таа ги сака.

MianBaobao е една од неколкуте инфлуенсерки кои лажирале рак поради социјални мрежи или финансиска добивка. Австралиската здравствена инфлуенсерка Бел Гибсон во 2015 година призна дека лажела дека има рак на мозокот во терминална фаза и го излечила користејќи план за исхрана што го развила како апликација.

И во 2021 година, стример на Twitch, познат како MsDirtyBird, се извини што ги лажел своите следбеници дека има рак на белите дробови и мозокот. Streamerica собрала средства врз основа на лажен рак и за Insider изјавила дека „почнала да лаже како дете“ и дека „лагите ѝ станале втора природа“.

Неодамна, TikToker Меди Русо беше уапсена и обвинета за кражба, откако собрала повеќе од 37.000 долари преку платформата GoFundMe тврдејќи дека ѝ била дијагностицирана акутна лимфобластна леукемија и рак на панкреасот во втор степен. Русо рече дека имала „тумор со големина на фудбал“ кој „се обвиткувал околу ‘рбетот“.

Но, нејзините следбеници на TikTok станаа недоверливи кога забележаа дека медицинската опрема со која често се опкружува на видеата не изгледа добро. Корисниците исто така биле скептични за нејзините тврдења дека може да ја задржала косата бидејќи користела додатоци на биотин и земала орални апчиња за хемотерапија наместо интравенски третмани.