ДЕЛТА сојот (познат и како индиска варијанта) на корона вирусот е многу позаразна од мутациите кои што се ширеле досега – исто така и од типот алфа (претходната британска варијанта). Според анализата на податоците на британската здравствена служба (PHE), се проценува дека ризикот од инфицирање на членови на домаќинството е 60 проценти поголем, пишува Дојче веле.

Ова го зголемува ризикот за луѓето кои претходно биле вакцинирани против коронавирус само еднаш. Лабораториските тестови покажуваат дека овие вируси побрзо се размножуваат во организмот.

Она што е важно да се знае за претстојните летни недели: Сезоналноста на делта сојот е многу поизразена отколку што првично се мислеше, изјави за јавниот сервис РББ германскиот политичар од СПД за здравство, Карл Лаутербах, повикувајќи се на истражување од Универзитетот во Оксфорд. Ова значи дека ризикот од инфекција е многу помал во текот на летото.

Делта варијантата исто така се смета за ризична бидејќи очигледно предизвикува нешто поинакви симптоми од претходно познатите варијанти на корона вирусот. Болните се жалат на главоболка, течење на носот и воспаление на грлото.

Температурата е присутна и во оваа варијанта, но не и губење на сетилото за мирис и вкус, беше посочено во извештаите на заразени лица преку британската апликација за следење на симптомите на корона вирус.

Ова значи дека ковид-19 се манифестира повеќе како настинка кај помладата популација, рече Тим Спектор од Кингс колеџот во Лондон, кој ги анализираше резултатите од студијата.

Делта варијантата се шири многу брзо. Ова се покажа во Велика Британија, каде што околу 58 проценти од возрасните веќе ги примиле двете дози вакцина потребни за целосна заштита. „Во моментов има зголемување од околу 50 проценти секоја недела“, рече Сандра Циесек. „Се разбира, тоа е сигнал за предупредување“, објаснува шефот на Институтот за медицинска вирусологија на Универзитетската клиника во Франкфурт на Мајна.

Седумдневната инциденца во Велика Британија, која падна под 20 на почетокот на мај, сега повторно се искачи на над 70 нови инфекции на 100.000 жители во рок од седум дена. Затоа премиерот Борис Џонсон го одложи за четири недели укинувањето на сите мерки против ширењето на коронавирусот во Англија, закажано за 21 јуни.

Според анализата на податоците од британскиот PHE, луѓето кои се целосно вакцинирани со BioNTech или AstraZenecа се многу добро заштитени од тешкиот проток на болеста. Ефикасноста, како што беше истакнато, е приближно висока како кај алфа варијантата. Ризикот од хоспитализација е намален за повеќе од 90 проценти – во споредба со луѓето кои не биле вакцинирани.

Оние кои примиле само една доза на вакцина биле значително помалку заштитени. Анализата покажа дека, особено со вакцината AstraZeneca, која инаку добро штити, ефектот на заштита е забележително помал по првата вакцинација.