Камила Паркер Боулс поминала трнлив пат од амбициозна љубовница на принц до сопруга на крал, и се чини дека дојде време да подмири некои стари долгови. Малкумина знаат дека 75-годишната британска кралица Камила била единствената вистинска љубов на кралот Чарлс III и неговата љубовница за време на бракот со принцезата Дијана. Дијана знаела за се што се случува, а и самата отворено признала дека во таа врска биле тројца од самиот почеток.

Приказните за првиот состанок на парот се разликуваат. Некои веруваат дека се запознале во 1970 година на поло натпревар во Големиот парк Виндзор. Но, според магазинот People, тоа се случило две години подоцна. Кога го запознала принцот на забава во 1972 година, Камила Шанд, тогаш 25-годишна девојка која живеела во Лондон, наводно безобразно му рекла: „Мојата прабаба беше љубовница на твојот прадедо. Чувствувам дека имаме нешто заедничко’. Без разлика која верзија на настаните е вистинита, летнале искри.

 

kralj Čarls, Kamila Parker

Чарлс ѝ се придружил на Кралската морнарица во 1971 година, и покрај тоа што почнал да ја гледа Камила, врската очигледно се заладила кога принцот се вратил на должност. Луѓето известија: „Иако вљубениот принц ѝ се додворуваше шест месеци, тој не успеа да ја запроси пред да се врати на море во февруари 1973 година“.

Камила всушност го запознала својот прв сопруг, Ендрју Паркер Боулс, на забава во 1965 година, открила авторката Пени Јуниор во својата книга “The Duchess: Camilla Parker Bowles and the Love Affair That Rocky the Crown”. Меѓутоа, тие раскинале, а Ендрју наводно започнал афера со принцезата Ана, сестрата на Чарлс, за која исто така сите знаеле.

Џунор дури рекла и дека Камила никогаш не би се забавувала со принцот Чарлс доколку Ендру не ја прифатил Ана.

 

Princeza Ana

Камила и Ендру на крајот ја обновиле својата врска откако Чарлс заминал во морнарицата. Се венчале на 4 јули 1973 година, а Ендрју наводно сакал ергенски забави и ја изневерувал Камила каде и да одел.

Камила и Ендру подоцна добија две деца – ќерката Лора Паркер Боулс и синот Том Паркер Боулс. Интересен факт: Чарлс му е кум на Том!

Кога Лејди Дијана првпат го запознала Чарлс, тој бил во врска со нејзината сестра, лејди Сара (моминско Спенсер, сега Мекоркудал). Дијана тогаш имала само 16 години. Во телевизиско интервју по свршувачката со Чарлс во 1981 година, Дијана рече за таа прва средба: „Беше 1977 година, Чарлс дојде кај мене дома. Тој беше пријател на мојата сестра Сара. Дојде на ловечко снимање. На некој начин се запознавме во нива.“

Kamila Parker Bouls

 

Свршувачката на Дијана и Чарлс беше објавена на 24 февруари 1981 година, а тие се венчаа само неколку месеци подоцна на 29 јули. Дијана штотуку наполнила 20 години, додека принцот Чарлс имал 32. Чарлс ја обнови својата врска со Камила во 1986 година, и покрај тоа што и двајцата беа во брак.

Во почетокот на 1993 година, протече интимен разговор помеѓу Камила и Чарлс, потврдувајќи ја незаконската врска на парот. Снимени во 1989 година, објавувањето на снимките предизвика голем скандал за кралското семејство.

Мирор објави транскрипт од жестокиот разговор, а откритијата содржани во него на крајот доведоа до распаѓање на бракот на Чарлс со Дијана и бракот на Камила со Ендру. Камила поднела барање за развод во јануари 1995 година, додека Чарлс и Дијана се разделиле во август 1996 година. Една година подоцна, Дијана почина во Париз, а принцот Вилијам за прв пат ја запозна Камила во 1998 година.

 

Princ Hari

 

„Транспарентна кампања“ за воведување на г-ѓа Паркер Боулс во јавниот живот започна по разводот на Чарлс, но накратко беше напуштена по смртта на принцезата Дијана. Принцот Хари, наводно, ја запознал Камила подоцна.

Иако кралицата беше против нивната врска, во 1999 година првпат се појавија во јавноста како пар. Една година подоцна, Елизабет попуштила и ја запознала својата наследничка на која и ја доделила оваа титула пред нејзината смрт. Во 2003 година, парот се преселил во Кларенс Хаус, а две години подоцна се венчале.

Како и да е, Камила денес и официјално е кралица, а веќе почнала да покажува нетрпеливост кон одредени членови на семејството кога нешто не и е по волја. Тоа не е нималку чудно, бидејќи долго време не ја прифаќаа, особено Хари и Вилијам, а очигледно дури и Кејт Мидлтон. Меѓутоа, со текот на времето нивната врска се стабилизира, а потоа дојде Меган Маркл, која Камила наводно не можела да ја смисли, а исто било и обратно.

 

Princeza Dajana, kralj Čarls Treći

Тоа можеше да се види во неколку наврати, но и на погребот на кралицата Елизабета II, кога Камила се држеше за Кејт, додека Меган стоеше на страна. Толку е очигледно дека сегашната кралица го дели мислењето за поранешната актерка со Кејт.

Меѓутоа, на погребот почнало да и пречи и однесувањето на принцезата Шарлот, единствената ќерка на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, која отворено ја опоменувала, а потоа и порачала на Кејт: „Тргни ја“, за палавото 7-годишно девојч да се смири за време на церемонијата.

Сепак, принцот Хари и неговата сопруга Меган добија најостра реакција кога дојдоа пред кралот и кралицата со барање за помирување.

Извори блиски до кралскиот двор дознале дека првата што се спротивставила на враќањето на Хари и Меган во семејството е новата кралица Камила. Откако слушнала дека Меган сака да му се умилкува на кралот и да ја „продаде“ својата приказна за да им даде кралски титули на своите деца, Камила наводно го исплукала чајот што го пиела од шок и одеднаш и гласно рекла дека нема да биде така лесно.

 

kralj Čarls, Kamila Parker

Наводно, Камила полудела и кога слушнала дека Хари сака да го види насамо својот татко и да го среди односот со него. Рекла дека кралското семејство не може само така да им прости нему и на Меган за сето она што го кажале во изминатите три години против нив и институцијата на монархијата.

Инаку, пред Меган и Хари да се преселат во САД на почетокот на 2020 година, тие имале приватна средба со Камила и Чарлс, што била многу непријатна. Доцнеле, па имале само 15 минути за разговор, а според она што се шпекулира во Бакингемската палата – зборувала само Камила. Им дала до знаење дека со нивните постапки го вртат грбот на историјата, наследството и традицијата на Хари и дека кралското семејство нема да ги одобри таквите постапки.

 

Princ Čarls, Kamila Parker

Последниве денови, Хари сакал и посредници во комуникацијата со семејството, а брутален одговор стигнал и од Камила, која јасно му ставила до знаење дека кралското семејство нема да плаќа дополнителен персонал само за да ја координира комуникацијата со поранешните Сасекси. Таа изјавила дека предлогот е смешен, а Чарлс се согласил со неа.

Се чини, дека вистинското владеење на бившата љубовница, која секогаш ги влечела конците од сенка, според експертите, дури сега почнува. Некои одат и чекор подалеку и тврдат дека таа е тајното оружје на палатата, бидејќи таа е вистинскиот шеф и всушност стои зад сите важни одлуки.

Дури и за време на бракот со Дијана, Чарлс секојдневно разговарал со сегашната сопруга на телефон и ја прашувал за мислење и совет, додека Дијана ја сметал за незрела и жена која бара внимание, што се прикажува и во четвртата сезона на хит серијата „Круна“.