logo
logo
logo

Бездомник комбинирал облека од контејнер и станал дизајнер- комплет продава за 1.500 евра(ФОТО)

Vecer | 26.02.2024

Бездомник комбинирал облека од контејнер и станал дизајнер- комплет продава за 1.500 евра(ФОТО)

Талкајќи по улиците на Лавов (Украина), Славик бил, е и ќе биде откровение во светот на модата. Сè започнало кога фотографот Јурко Џачишин талкал по улиците на Украина и го запознал Славик, човек од улицата кој се истакнал по одличното чувство за мода.

Затоа Јурко решил подобро да го запознае Славик, доловувајќи го неговиот поинаков изглед веќе две години. Фотографот коментира дека облеката што ја носел бездомникот била пронајдена во ѓубре и во прифатилишта каде луѓето ја донирале. Сепак, она што е многу интересно е што тој никогаш не ги повторувал своите комбинации, а често ја менувал фризурата, но и обликот на брадата.

Откако Славик позирал за повеќе од 100 портрети, фотографот го создаде проектот „Slavik's Fashion“, достапен на diachishin.com и профил на Инстаграм со различен изглед.

- Славик има одлично чувство за убавина, стил и мода, а неговиот изглед не е случаен. Не случајно ги менува секој ден и внимателно ги приспособува на времето и сезоната - изјавил еднаш фотографот.

Она што започнало како прослава на неговата оригиналност брзо се претворило во експлоатација. Споделувајќи го својот изглед на Инстаграм, неговиот стил брзо почнал тривијално да се копира од големите брендови и меѓународно познатите дизајнери. Тие го присвоиле ликот и креациите на Славик без негова согласност и што е најлошо, без заслуга и надомест.

Светски познати експерти се интересирале за Славик, а за него пишувале и многу познати списанија, меѓу кои и Vogue Paris и Esquire.

Сепак, оваа приказна нема среќен крај. Во 2013 година, Славик исчезнал. Никој не знае каде отишол, но никогаш повеќе не бил виден на улиците на Лавов.

Десет години подоцна, приказната на Славик е сè уште жива, а тој сè уште служи како инспирација за многу луѓе, па џемперите инспирирани од него во моментов се продаваат по цена од 1.600 долари, што е речиси 1.500 евра.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk