Карли Бодруг е ТикТокерка, која ја следат скоро 600.000 луѓе и експериментира со храна и снима сè што подготвува во кујната. Сега таа сподели видео што беше повеќе од интересно за луѓето во нашиот регион.

Таа подготви качамак, односно палента, во зависност од тоа што како нарекувате но, таа го нарекува „вегански путер“.

Таа го подготвува слично како нас: пченкарно брашно, сол, вода… Само, го става во фрижидер, да се стегне и да се шири како леб. Исто како путерот.

Видеото од ТикТок се прошири и на нашите социјални мрежи – на некои им е чудно што некој го претставува овој рецепт како нов, на други не им е јасно зошто вика путер.

Како и обично, мнозинството започна дебата дали е качамак или палента.

@plantyouVegan spreadable butter #butter #vegan #plantbased #easyrecipe #cookingtiktok

♬ Butter – 방탄소년단 (BTS)