Како и повеќето работи, љубовниот живот се подобрува со текот на времето, вели гуруто за врски Трејси Кокс (58). Во нејзината книга „Одличниот секс започнува во педесеттите години“, Трејси ги открива различните фази од нејзиниот љубовен живот и како може да ужива во сексот на која било возраст.

  1. Дваесетти години – експериментирање

“Се сеќавам на дваесеттите години како вртоглава мешавина на слобода и несигурност. Раскинав со мојот долгогодишен дечко со кого дури и се верив на мојот 21 -ви роденден. По раскинувањето, решив да останам сама некое време. Имав силен сексуален нагон и многу фантазии, но јас не постапив по тоа прашање“, вели таа.

Дваесеттите се времето кога постои најголема веројатност за секс во тројка или многу случаен секс, тврди Трејси и вели дека од друга страна има многу несигурност.

„Во тие години, ние сме повеќе фокусирани на изгледот и помалку на задоволството“, вели таа

Ни кажува да ги игнорираме рамките. Во ред е ако не сакате да спиете со многу луѓе и да експериментирате. Поставете свои правила и не обидувајте се да се држите до оние што не ви одговараат. Ако ви треба повеќе време за да постигнете оргазам, користете сексуални помагала за да ги изедначите задоволствата. Совршени тела не постојат. Да се ​​биде добар во кревет не значи да се има одлично тело, туку ентузијазам. Ако се чувствувате лошо после сексот, спиете со погрешна личност.

  1. Триесетти години – возбудливо и исцрпувачки

“Се омажив за мојот прв сопруг во раните триесетти години. Тоа беше моја прва средба со долготрајна и моногамна врска”, вели таа, додавајќи дека бракот како таков не и се допаѓа. Го сакала својот сопруг, но не и се допаднал фактот дека нивната иднина била однапред испланирана и мислата дека никогаш повеќе нема да спие со други.

“Се разведов и амбициозно се посветив на мојата кариера. Во триесеттите години, паровите ја доживуваат најголемата сексуална закана – децата”, вели таа.

Сепак, постојат сексуални бонуси, како што вели таа, повеќето од овие години се побезбедни и подобро го познаваат своето тело. Иако некои жени се борат со оргазам во дваесеттите години, повеќето го постигнуваат на оваа возраст едноставно затоа што се поискусни и подготвени да побараат од партнерот да ги задоволи.

Партнерите не читаат умови. Дајте повратни информации за тоа што ви се допаѓа и што не ви се допаѓа.

Телата не се создадени да останат во таа страсна фаза наполнета со хормони. Не е работа на вашиот партнер да ве расположи за секс, ваша е. Откријте што точно се вашите „предизвикувачи“ и посегнете по нив. Прочитајте нешто секси и охрабрете се.

Во ред е да престанете да имате секс од време на време.

Многу парови воопшто не практикуваат секс во првите две години од животот на детето, и тоа е нормално. Договорете пауза и никој нема да полуди мислејќи дека тоа е трајна одлука.

  1. Четириесетти години – пресвртница

“Влегов во четириесеттите години чувствувајќи се фантастично. Имав личен тренер, патував, промовирав книги и ми се додворуваа двапати помлади мажи”, вели таа, додавајќи дека и е здодевно на 45 години.

Сакала сериозна врска со некој позрел.

Ова е исто така период од животот во кој многу незадоволни жени се разведуваат од своите први сопрузи. Неколку студии покажаа дека средината на четириесеттите години е врв на сексуалното задоволство на жените, се додека го имате вистинскиот партнер.

Одеднаш сте подготвени за работи што претходно би ги одбиле: играње улоги, игри за поврзување, секс играчки, дури и секс забави. Сфаќате дека животот е краток, што ве прави поотворени за нови сексуални авантури.

“Нека оргазмот не биде единствената цел што треба да ја постигнете што е можно поскоро. Можете сами да го постигнете, а времето со партнерот е се повеќе од само оргазам. Спонтаниот секс е преценет. Мора да планирате секс. Ако не создавате вистински услови за сексот да се случи во долги врски, на крајот ќе го имате само на родендени и годишнини. Најлесен начин да ја зголемите желбата за секс е да го имате што е можно повеќе “, советува таа.

  1. Педесетти – хит

“Кога наполнив 50 години, две години по менопаузата, мојот сексуален нагон нагло опадна. Но, немав идеја дека мојот живот наскоро ќе се промени на подобро. Во тоа време, го запознав мојот втор сопруг, Мајлс, љубовта на мојот живот,” вели таа. додава дека желбата повторно се вратила, бидејќи чувствувала љубов и страст во истиот пакет.

Менопаузата е предизвик за сите нас, но ние сме пообразовани од било кога и можеме да го претвориме во некоја предност.

“Сексот може да биде подобар во средна возраст, бидејќи жените конечно се релаксираат. Децата пораснати, сте направиле кариера или престанувате, повеќето од нас се во подобра финансиска позиција и имаме време и енергија да се фокусираме на себе Сексот е помалку фокусиран на пенетрација, тој е побавен и еротски “, вели таа.