Се приготвува многу брзо, а добрата работа е што можете да ја послужите веднаш.

Потребни состојки:

  • 200 г макарони
  • 250 г шунка
  • 120 г слатка пченка
  • 120 г варен грашок
  • 100 г маслинки
  • 3 лажици мајонез
  • 1 лажичка сенф
  • сол
  • маслиново масло

Начин на приготвување: Макароните сварете ги во солена вода, во која сте додала и малку маслиново масло за да не се залепат. Кога ќе се сварата, процедете ги и оставете ги да се изладат. Во сварените макарони (можете да користите тестенини по желба) додадете варена пченка, варен грашок, шунка исечкана на ситни парчиња и маслинки. Помешајте мајонез со сенф, добро измешајте и додајте ја смесата во салатата. На крајот се убаво измешајте и салатата е спремна за послужување.

На здравје!