Оваа богата протеинска салата со наут, туна и зеленчук има 450 калории и содржи 40 г протеини, 30 г јаглехидрати и 20 г маснотии.

Потребни состојки:
120 г наут, сварен
1 јајце
1 лажичка сусам
80г конзервирана туна
50 г марула
50 г кисели краставички
половина црвен кромид


маслиново масло
сок од лимон
сол

Начин на приготвување: Ставете го јајцето да се вари. Исечкајте ги краставичките, марулата и кромидот. Исцедете ја туната. Во сад ставете ја марулата, зеленчукот, свареното јајце, туната и поросете со сусам. Додадете го сокот од лимон, маслиновото масло и посолете по вкус.

Пријатен апетит.