Потребни состојки:

  • чаша брашно
  • чаша вода
  • ванилин шеќер
  • презла
  • сечкани ореви
  • мед

Начин на приготвување: Изматете го брашното, водата и ванилиниот шеќер. Пржете ги палачинките во тава без масло (ако постите на вода). Филувајте ги со мед, ореви и презла или џем (по желба).