logo
logo
logo

Полнети лигњи

Vecer | 19.01.2023

Полнети лигњи

Потребни состојки:

- 1 кг лигњи

- 1 чаша варен ориз

- 2 главици кромид

- сечкан магдонос

- 1/2 чаша масло

- 3 зрели домати

- 1/3 чаша црно вино

- сол

Начин на приготвување: Лигњите исчистете ги, измијте, да останат само трупот и пипалата. На врело масло пропржете ги ситно сечканите пипала и кромид. Од доматите направете каша, додајте ситно сечкан магдонос, сол, црн пипер, ориз и малку вода. Варете додека течноста не испари и со смесата наполнете ги лигњите. Наредете во намрсен плех и намачкајте ги со масло. Печете околу еден час на умерена темература.

Добар апетит!

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk