Одредени унгарски јадења имаат потекло за кое знаеме многу малку, но сепак тие се вкоренети во нашата меморија за цел живот. Поточно, историјата на унгарската храна генерално не е многу јасна, но супа од кнедли од Нирсег (Nyírségi gombócleves) е мистерија дури и за историчарите на храна.

Дури и интернетот зборува за тоа на анегдотски начин, според кој тим за готвење од Саболц го подготвил ова јадење за светска изложба на храна во Брисел во 1958 година.

Исто така, вистина е дека нема знак или запис за јадење од порано, но континуирано се потврдува дека за прв пат станало познато во источниот регион на Унгарија, како што покажува и неговото име.

Следејќи ја нејзината трага, честопати можеме да ја сретнеме меѓу препораките за ресторани, иако оригиналната верзија станува сè поретка.

Кантините го „заборавија“ и ова јадење.

Најчесто, компанија за достава на храна ќе понуди верзија на супа од кнедли од Нирсег, која ги исклучува традиционалните кнедли од компири и рагу месо во корист на кнедлите од месо, што ја направија подготовката многу поедноставна.

Може да се каже дека оригиналното јадење полека исчезнува, вечерите може да се сретнат само во ретки прилики во рестораните во Источна Унгарија, сето тоа поради агресивното ширење на поновата варијација на кнедли од месо.

Нирсег супа со кнедли

Состојки:

500 гр телешки бут (или свинско рамо)
1 лажица маснотии за готвење (или масло)
1 црвен кромид
2 моркови
1 пашканат
200 гр зелен грашок
200 гр печурки Агарикус
1 пакет магдонос
Сол
Пипер

За запршка:

2 лажици брашно
2 дл павлака

За кнедли:

200 гр варен компир
1 јајце
Брашно (колку што мешавината се зема)
Сол
магдонос


Исецкајте го црвениот кромид на мали парчиња и динстајте го на минимална количина маснотии за готвење.

Исечете го месото на мали коцки и фрлете го на кромидот.

Оставете ги да се готват малку, па прелијте ги со вода, малку повеќе од доволно за да ги покриете.

Парете ги додека не станат полумеки, а потоа додадете го зеленчукот исечен на мали кругови.

Откако овие исто така ќе омекнат на половина пат, додадете сецкани печурки и зелен грашок.

Додека се готви месото и зеленчукот, подгответе кнедли од компири.

Скршете го сварениот компир, додадете сол, а потоа исечкајте ситно малку од магдоносот, мешајќи го сето тоа заедно со само доволно брашно за да создадете кнедли што можат да се обликуваат.

По ова измешајте 2 дл кисела павлака со 2 лажици брашно, и внимателно истурете ја во супата.

Потоа додадете ги и кнедлите.

Гответе ги кнедлите.

Откако ќе бидат подготвени, украсете ја супата со свеж магдонос и послужете ја топла.