Кајгана на поинаков и поинтересен начин, што дефинитивно вреди да се проба.

Потребни состојки:

– 3 јајца

– 1/2 црвен кромид

– малку сол

– една полна лажичка путер

– една лажица маслиново масло

– две лажици доматен сос (или сечкани домати)

– една мала лута пиперка (или по желба)

Начин на приготвување: Кромидот ситно се сечка, се динста во тавче, па се додава лутата пиперка и сол. Додадете го густиот сок од домати, а на крај во добро изматената смеса додадете ги изматените јајца.

Совет: Растопете путер со маслиново масло и веднаш додадете кромид. Внимавајте да не се прегрее путерот за да не изгори.