Потребни состојки:

  • 150 г тестенина
  • 2 моркова
  • 1 кромид
  • 50 г ореви
  • 200 мл сок од домати 
  • 3 чешниња лук
  • 200 г грав
  • сол и бибер
  • босилек

Начин на приготвување: Сварете ја тестенината. Изрендајте ги морковите и исечкајте го кромидот. Издинстајте на маслиново масло, додадете ги оревите, гравот и сокот од домати. Динстајте, па додадете го лукот. Посолете и додадете бибер и малку босилек. Кога е готово, соединете со тестенината.

Пријатен апетит!