Доколку барате уживање во новогодишната ноќ, ова е вистинскиот избор за вас

Љубителите на вистински домашни колачи многу добро знаат дека најважно за вкусен десерт е да има квалитетни состојки, но и проверен рецепт и со кој нема грешка.

Совршената комбинација од јаткасти плодови, јајца и неодолив кремаст фил ќе ја направат оваа торта една од оние кои ве тераат да се радувате на празниците повторно и повторно.

За да ја направите потребни се следниве состојки:

 Кора:

 • 6 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 3 жолчки
 • 3 лажици ореви
 • 4 лажици брашно

Подготовка:

Се матат белките и шеќерот, па постепено се додаваат жолчките една по една. Во него додадете 3 лажици ореви и 4 лажици брашно.

Од оваа смеса направете две кори.

Фил:

 • 6 жолчки
 • 6 лажици брашно
 • половина литар млеко
 • 2 ванилин шеќери
 • 1 маргарин
 • 150 гр шеќер во прав

Подготовка:

Изматете ја жолчката со лажица брашно и сето тоа сварете го во половина литар млеко. Во него ставете 2 кесички ванилин шеќер. Посебно изматете еден маргарин со 150 гр шеќер во прав и соединете со изладениот фил.

Оваа маса поделете ја на два дела. Се оди на средина и одозгора.

Дополнително подгответе:

 • 100 гр сечкани ореви
 • 100 гр суво грозје
 • 100 гр желе бонбони

 

Во едниот дел додадете 100 гр сечкани ореви, 100 гр суво грозје, 100 гр желе бонбони.

 

Да пополни, исполни:

 

Кора, фил со додатоци, кора, празен фил… По желба можете да ја премачкате тортата со шлаг и да декорирате по желба. Декорацијата е прашање на вашата имагинација, време и волја.