Одлични се со чај и добар филм…

Состојки:
500 гр брашно
1 лажица прашок за пециво
2 лажици цимет
2 јајца
100 гр шеќер
120 гр путер
1 кесичка ванилин шеќер

Подготовка:

Измешајте ги прашокот за пециво, циметот и брашното. Во друг сад убаво изматете ги јајцата, шеќерот, путерот и ванилиниот шеќер. Потоа додадете ја смесата со брашно. Замесете тесто. Завиткајте во фолија и оставете го во фрижидер околу 30 минути.

Расукајте го тестото тенко и со калап извадете форми. Се ставаат во плех обложен со хартија за печење и се пече во загреана рерна околу 10 минути на 180 степени.