Ако чоколадото и путерот од кикиритки се наоѓаат на вашата листа омилени состојки, тогаш со гаранција рецептот во продолжение ќе биде по ваш вкус.

Потребни состојки (за три порции):

  • 2 лажици путер од кикиритки
  • 70 г какао во прав
  • 50 г јаворов сируп
  • 100 г грчки јогурт
  • 4 замрзнати банани

Начин на приготвување: Ставете ги јогуртот, јаворовиот сируп, какаото во прав и бананите во сад за матење. Матете додека не добиете хомогена смеса. Додадете го путерот од кикиритки и промешајте уште 10 секунди. Сладоледот може да се јаде веднаш, но и убаво изладен.

На здравје!