Булгурот е храна која сигурно ќе ја засакате доколку јадете просо и ориз. Тоа е здрава житарка, богата со хранливи материи, добра е за варење, имунитет, надуеност … Доколку не знаете како се приготвува, еве едноставен и, секако, нискокалоричен рецепт:

Потребни состојки:

– 1 чаша средно мелен булгур
– малку сол
– вода
– екстра девствено маслиново масло

Начин на пиготвување: Измешајте ги булгурот, една и пол чаша вода, сол и масло во тава. Варете кусо, а потоа покријте ја тавата и варете на тивок оган 12 минути. Тргнете го садот од огнот и оставете го стои покриен околу 10 минути. Промешајте со виљушка.