Потребни состојки:

  • ¼ чаша брашно
  • 2 лажици шеќер
  • 2 лажици какао
  • 1 јајце
  • 3 лажици млеко
  • 3 лажици масло

Начин на приготвување: Во длабок сад ставете го брашното, шеќерот и какаото. Измешајте ги убаво. Потоа во садот додајте ги млекото, јајцето и маслото, и добро измешајте ја смесата за да се изедначат состојките. Чоколадната смеса ставете ја во намрсен керамички сад, а потоа печете ја во микробранова печка за време од 3 до 4 минути. Чоколадната торта извадете ја од микробрановата печка и проверете дали е печена со помош на чепкалка. Потоа, извадете ја од керамичкиот сад и ставете ја на чинија за служење. По желба печената чоколадна торта за 5 минути премачкајте ја со растопено чоколадо, мармалад, чоколаден прелив или наросете ја со шеќер во прав.