logo
logo
logo

Вечер тема

Годишнина од смртта на Сталин: Тинејџери кои му се спротивставиле на советскиот диктатор - и останале живи

Vecer | 05.03.2023

Годишнина од смртта на Сталин: Тинејџери кои му се спротивставиле на советскиот диктатор - и останале живи

Воениот водач Јосиф Сталин беше познат по неговите крвави чистки и владеењето на теророт во Советскиот Сојуз. На годишнината од неговата смрт пред 70 години, го разгледуваме случајот со тројца тинејџери кои му се спротивставија - и успеаја да останат живи.

Кога советскиот лидер Јосиф Сталин почина на 5 март 1953 година, се чинеше дека целиот СССР е во жалост.

Но, зад тагуваната надворешност, имаше измешани чувства за лидер под чие владеење милиони луѓе исчезнаа во чистки и глад, додека милиони други живееја во екстремна сиромаштија.

Меѓутоа, во една прилика, владеењето на Сталин беше доведено во прашање од три момчиња.

За време на неговите речиси три децении на власт, тој се трудеше да проектира неприкосновен авторитет и брутално го потисна секој глас на бунт.

Потоа повторно се одржале протести во Советскиот Сојуз.

Тие не биле чести или масовни, но покажаа дека многумина не се согласуваат со неговиот тоталитарен режим.

[caption id="attachment_1185019" align="alignnone" width="976"] И покрај верувањето, Јосиф Сталин не владеел со народ кој не поставувал прашања[/caption]

Еден таков случај се случи во Чељабинск, индустриски град на Урал, планинскиот венец што го дели европскиот од азискиот дел на Русија.

Тракторската фабрика се наоѓала во градот.

Еден ден во пролетта 1946 година, тројца тинејџери почнале да објавуваат флаери во центарот на градот.

Мештаните во редиците за храна уморни тргнале да ги читаат.

Момчињата немале лепак, па користеле леб натопен во вода за да лепат листови хартија, искинати од нивните училишни тетратки, на ѕидовите и уличните канделабри.

„Гладни луѓе, станете и борете се!“, пишувало со ракопис на ученици.

Една жена во ред го прочитала флаерот.

„Ова е напишано од паметна личност“, коментира таа.

Момчињата беа Александар (познат по прекарот Шура) Полјаков, Михаил (Миша) Улман и Евгениј (Генја) Гершович.

Сите тогаш имаа 13 години, а водач на групата беше Шура Полјаков.

Неговото семејство било по потекло од Харков, Украина, а тој бил евакуиран на Урал со неговата мајка, баба, сестра и тетка.

Тие петмина делеле една соба додека градот имал проблеми со сместување на голем број воени бегалци.

Таткото на Шура загинал во војната. Неговата мајка сега го издржувала семејството, работејќи како правник.

[caption id="attachment_1185018" align="alignnone" width="976"] Александар - или Шура - Пољаков подоцна во животот[/caption]

Гења Гершович исто така пораснал без татко, но од сосема различни причини. Тој е роден во Ленинград, а во 1934 година неговиот татко бил уапсен, лажно обвинет дека е член на тајна мрежа која се подготвувала да ја собори владата.

Исчезнал без трага.

За да ги заштити своите две деца, мајката на Гења се преселила во Чељабинск.

И покрај тоа што нејзиниот сопруг бил „непријател на народот“, таа успеала да најде работа како професорка во средно училиште.

[caption id="attachment_1185017" align="alignnone" width="976"] Евгениј, познат и како Гења, подоцна во животот[/caption]

Таткото на Гења бил погубен пред војната, но семејството дознало за неговата смрт многу подоцна.

Михаил, или Миша, Улман, исто како и Гења, бил по потекло од Ленинград.

Но, неговото семејство било заедно и двајцата негови родители се преселиле во Челјабинск на почетокот на војната за да работат во локална фабрика за трактори, која во тоа време произведувала тенкови наместо земјоделска опрема.

Во Чељабинск, семејството на Миша живеело во екстремно тесни услови, принудени да делат соба со странец. Собата била поделена со завеса и чаршаф што висел од неа.

[caption id="attachment_1185016" align="alignnone" width="976"] Михаил - или Миша - Улман, подоцна во животот[/caption]

Трите момчиња оделе во исто училиште. Улман и Гершович дури седеа на иста клупа во одделот.

Иако имале само 13 години, момчињата веќе ги читале делата на Маркс, Ленин и Сталин како дел од наставната програма.

Од тие книги дознале дека прифаќањето на неправдата е погрешно.

Тие, исто така, внимателно ги проучувале зборовите на „Интернационалата“, химната на работничкото движење напишана од француски револуционер во 1870-тите, а подоцна споделена од сите оние кои се бореле против социјалната неправда.

Песната служела како советска национална химна помеѓу 1922 и 1944 година.

Момчињата не можеле да поверуваат дека текстот на песната, кој ги повикува масите да се кренат против социјалната неправда, не биле забранети во Советскиот Сојуз.

Момчињата и нивните семејства се соочувале со тешки економски тешкотии, живеејќи на работ на глад поради повоениот недостиг на храна.

Имаше популарна шега во Советскиот Сојуз кога лидерите на Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Советскиот Сојуз седнале на Конференцијата во Јалта во февруари 1945 година за да разговараат заедно каков метод ќе користат за да го погубат Хитлер додека војната се приближува кон крајот.

Во таа шега, Черчил, тогашниот британски премиер, предложил бесење. Рузвелт, американскиот претседател, беше за електрична столица. И Сталин, советскиот водач, веруваше дека најефективниот начин на погубување е да се стави Хитлер во советската програма за храна.

Останатите двајца се согласиле дека тоа ќе биде најстрогата казна - што беше и поентата на шегата.

Но, не сите во Советскиот Сојуз беа принудени да преживеат со скудни додатоци. Трите момчиња имале соученик чиј татко бил директор на локална индустриска фабрика.

Животниот стил на нивниот пријател бил сосема поинаков од нивниот: го носеле со возач на училиште, јадел многу поубава храна што му била подготвена како ужина, а на неговата роденденска забава момците можеле да пијат газирана вода и да ги гледаат филмовите со Чарли Чаплин проектирани на ѕид.

Непотребно е да се каже дека семејството на директорот не живеело во просторија што морале да ја делат со странец, туку уживале во пространо и удобно сместување. Сето тоа изгледало како нешто од бајка.

Условите за живот на работниците во фабриката во Чељабинск биле тешки и пред војната - многумина живееја во подруми и земуници.

Кога започнала војната, Чељабинск се соочил со прилив на евакуирани од западните региони на Русија, што ги влошило условите уште повеќе.

Во декември 1943 година, раководството на фабриката открило дека до триста работници спијат во теренот на фабриката, на подот на работилниците, бидејќи немале каде да одат.

Некои велеле дека немаат зимска облека, други - чевли. Не можеле ни да ја напуштат фабриката.

И додека луѓето биле подготвени да ги издржат страдањата за време на војната, кога таа завршила, нивното трпение се намалило. Иако биле среќни што ја победија нацистичка Германија, на многумина во Чељабинск им се слошило постојаното понижување да живеат во беда.

[caption id="attachment_1185015" align="alignnone" width="976"] Не долго по војната, беше отворен парк во фабриката за трактори во Челјабинск, но условите за живеење останаа тешки.[/caption]

Тројцата момчиња ги слушале возрасните како се жалат на мувлосаниот подрум, покривите што прокиснуваат, супата од коприва, отсуството на сапун четири години и многу други проблеми.

Тие доживеале екстремна сиромаштија и чувствувале дека имаат многу малку да изгубат.

Тие биле сè повеќе лути поради неправдата што ја виделе и контрастот помеѓу она што советската пропаганда го претставуваше како живот во социјалистичка земја и она што можеа да го видат со свои очи.

[caption id="attachment_1185014" align="alignnone" width="976"]Регионална конференција на Комунистичката партија Чељабинск кон крајот на 1940-тите Регионална конференција на Комунистичката партија Чељабинск кон крајот на 1940-тите[/caption]

Еден априлски ден во 1946 година, момчињата скинале страница од нивната училишна тетратка и напишале:

„Другари, работници, погледнете околу вас! Владата ги оправдува вашите проблеми со војната. Но војната заврши. И дали вашите услови се подобрија? Не се! Што ви даде владата? Ништо! Вашите деца се гладни, а сепак ви раскажуваат приказни за среќно детство. Другари, погледнете околу себе и разберете што навистина се случува!“

Момчињата на почетокот ги објавувале флаерите само ноќе, но за неколку дена станале посмели и престанале да се грижат за последиците. Дури успеале да убедат неколку другари од училиште да им помогнат.

Озлогласената советска безбедносна служба НКВД - која ќе стане КГБ, а денес ФСБ - набрзо слушнала за ситуацијата и многу брзо сфатила дека антивладините летоци ги прават училишни деца.

Во училиштата на секој ученик се вршеле контроли на ракопис за да се откријат сторителите. Децата низ Чељабинск биле принудени да пишуваат зборови како „пријател“ и „среќно детство“.

[caption id="attachment_1185013" align="alignnone" width="904"] Зградата во која била сместена службата за безбедност на Челјабинск во 1940-тите[/caption]

Евгениј Гершович бил првиот што беше уапсен. Потоа Александар Пољаков и, на крајот на мај 1946 година - Михаил Улман. Нивните семејства биле шокирани - и преплашени.

Момчињата биле подложени на безмилосно испрашување од службата за безбедност, која исто така се обидела да ги обвини дека се симпатизери на нацистите. Тинејџерите биле огорчени: како може признаените марксисти да бидат нацисти?

Гершович и Пољаков биле судени во август 1946 година и биле прогласени за виновни за ширење антисоветска пропаганда. Тие се осудени на три години малолетнички затвор.

Подоцна, тие се присетија на страшното време што го поминале со постојано тепање и малтретирање од други млади затвореници, затворени за злосторства.

[caption id="attachment_1185012" align="alignnone" width="680"] Михаил Улман[/caption]

Улман имал среќа - бидејќи во моментот на апсењето немал 14 години, тој целосно ја избегнал казната.Неговите родители брзо се преселиле во Ленинград за да побегнат од службата за безбедност во Чељабинск.

Гершович и Пољаков, исто така, се извлекле релативно лесно, бидејќи биле ослободени на условна слобода на крајот на 1946 година. Можеби младоста им помогнала на момчињата да избегнат многу потешки последици.

Но, исто така, можно е членовите на службата за безбедност и судиите да биле изненадени од искреноста на младите бунтовници кои, иако живееле во еден од најтоталитарните режими во историјата, верувале дека можат да протестираат против социјалната неправда и да ја принудат владата да подобрување на условите за живот на работниците.

Подоцна во животот и Улман и Пољаков емигрирале во Израел, каде што вториот сè уште живее со неговата сопруга и каде Би-Би-Си можеше да разговара со него.

Улман подоцна се преселил во Австралија, каде што починал во 2021 година.

[caption id="attachment_1185011" align="alignnone" width="680"] Евгениј Гершович[/caption]

Евгениј Гершович повторно бил уапсен на крајот на четириесеттите, откако бил избркан од универзитетот, под сомнение за антисоветски активности.

Тој бил осуден на 10 години затвор, но набрзо бил ослободен по смртта на Сталин, заедно со милиони други жртви на репресија.

Тој почина во 2010-тите.

(Vecer.mk VIA)

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk