logo
logo
logo

Нискобуџетниот Norwegian Air Shuttle ќе ги поврзе Скопје и Осло

Vecer | 25.01.2023

Нискобуџетниот Norwegian Air Shuttle ќе ги поврзе Скопје и Осло

ТАВ Македонија ја подобрува поврзаноста на скопскиот аеродром со лансирање на голем број нови линии во 2023 година и влезот на неколку превозници на македонскиот пазар. Новата десет неделна услуга на Луфтханза меѓу Франкфурт и Скопје, која ќе стартува во април, значително ќе ја подобри поврзаноста на аеродромот со главните центри ширум светот.

Оваа година и Norwegian Air Shuttle ќе влезе на македонскиот пазар со двонеделна услуга од Осло, почнувајќи од јуни. По успешните разговори меѓу Кроација ерлајнс, авиопревозникот ќе отвори дво-неделни летни летови од Сплит до Скопје.

Аеродромот, исто така, учествуваше на овонеделниот меѓународен саем за туризам „Фитур“ во Мадрид, бидејќи продолжува да ги обновува летовите со Шпанија без престан. Имаше силен интерес од двете страни двете земји да бидат поврзани со авиопревоз уште откако Wizz Air ги прекина своите операции меѓу Скопје и Барселона во декември 2021 година.

Понатаму, кон крајот на минатата година, LOT Polish Airlines одржа разговори со ТАВ Македонија во Варшава со цел во иднина дополнително да ги прошири своите операции во Скопје. Конечно, Flydubai привремено го закажа своето враќање во Скопје за крајот на октомври, што пак ќе означи обновување на летовите до Заливот, наведува EX-YU Aviation News.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk