Нивото на готовина во американските трезори паѓа на опасно ниско ниво, бидејќи Вашингтон чека до последен момент да го подигне плафонот на долгот.

До затворањето на работата на 25 мај, Министерството за финансии имаше само 38,8 милијарди долари во готовина, според најновите федерални податоци.

Тоа е помалку од повеќе од 200 милијарди долари претходно овој месец, објави Си-Ен-Ен, и се приближува до минимумот од 30 милијарди долари.

За споредба, 31 милијардер вредат повеќе отколку што има федералната влада во готовина, според индексот на милијардери на Блумберг.

Некои од нив, како модниот магнат Бернард Арно, вредат многу повеќе. Арно, Французин и претседател на компанијата за луксузни стоки LVMH, има проценета нето вредност од 193 милијарди долари. Милијардерот на Tesla, Илон Маск, вреди 185 милијарди долари, а основачот на Amazon, Џеф Безос има нето богатство од 144 милијарди долари.

На листата од 31 милијардер со вредност повеќе од онаа на „Вујко Сем“ се имиња како Мајкл Дел, легендарниот инвеститор Ворен Бафет и ко-основачот на Facebook Марк Цукерберг, како и милијардери од понизок профил како францускиот милијардер Франсоа Пино и претседателот на Chaнел Ален Вертхајмер.

Американскиот претседател Џо Бајден и претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти постигнаа двопартиски договор за суспензија на плафонот на долгот до 1 јануари 2025 година.

Доколку Конгресот не го подигне плафонот на долгот до 5 јуни, министерот за финансии Џенет Јелен предупредува дека владата нема да има доволно средства за целосно и навреме да ги плати сите обврски на нацијата.