Канцеларијата за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотресот ја погодил областа Голе во 17 часот и 8 минути по локално време.

Како што јавува Anadolu Agency, земјотресот е регистриран на длабочина од седум километри.

Нема официјални податоци за штети или повредени, а локалните медиуми објавија снимки од десетици оштетени објекти.