logo
logo
logo

На РТС

Преку примерот на ДИВО НАСЕЉЕ во Куманово 2015, Вучиќ му одговори на Еди Рама за Косово (ФОТО)

Vecer | 27.09.2023

Преку примерот на ДИВО НАСЕЉЕ во Куманово 2015, Вучиќ му одговори на Еди Рама за Косово (ФОТО)

Еди Рама денеска ја повика Србија поради Денот на жалост, но заборави како Албанците ги прогласија вистинските терористи за херои, го започна обраќањето на РТС претседателот на Србија Александар Вучиќ, по последните крвави инциденти на Косово.

- Имено, Србија го слави Денот на жалоста поради трагичните настани на Косово и Метохија. Поради смртта на сите луѓе од перспектива на Уставот на РС, сите се граѓани на нашата земја. Србија има Ден на жалост и за тројцата Срби и убиениот полицаец. Тоа е цивилизирана, сериозна и одговорна одлука. Еди Рама не ја кажува вистината. Се изјаснивме поради сите настани и убиените лица. Не е прв пат да не ја кажуваат вистината. И сега ќе ви кажам како изгледа тоа лицемерие. Ќе ве потсетам што се случи пред само 8 години, во 2015 година. Тогаш имаше голем конфликт во Куманово помеѓу бруталните терористи кои потоа ја нападнаа Македонија, суверена држава, земја членка на ОН, загинаа дури 8 полицајци. Тогаш ни Рама ни некој од ЕУ не ни зборуваше. Присутен на погребот беше Иса Мустафа, кој преговараше со мене. Тоа е комеморација на сите убиени Албанци во Куманово. Полна сала, се организирано. И никому ништо. И тоа не е крајот – рече Вучиќ и покажа слики од „државниот погреб во Приштина“ во 2015 година, во униформи на ОВК.

 

-Во антитерористичката акција во Куманово во 2015 година, на северот на Македонија, се случи до жесток судир меѓу македонската полиција и албанска терористичка група која тој ден планирала истовремен напад на пет полициски станици Зајас, Кичево, Гостивар, Тетово и Куманово. Убиени се 8 полицајци, во Македонија, членка на Обединетите нации, ова е многу важно, посочи Вучиќ.

-Сепак, она што беше поразително и болно за мнозинството македонски граѓани беше погребот на убиените терористи. Имено, најголемиот број од убиените се погребани на Косово, но со сите почести, како херои паднати за слобода.

Српскиот претседател Александар Вучиќ во своето обраќање на РТС покажа фотографии од погребите на албанските терористи кои убиваа македонски полицајци во 2015 година.

 

Претседателот Вучиќ покажа дека на погребот во Приштина има знамиња на терористичката ОВК, а присуствуваше и Иса Мустафа.

Тој покажа слика од споменикот на Бег Ризај.

- Ова е Бег Ризај, еден од убиените терористи, а ова е споменикот што му е поставен во познатото Дечани. Рамуш Харадинај го посети споменикот и положи свеќи. Толку од нивните принципи, европската иднина и се останато – рече Вучиќ.

-Токму затоа денеска изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, кој испрати порака до Србија по повод Денот на жалост, кој во Србија беше прогласен откако во селото Бањска беа убиени четворица Срби, од кои двајца од снајперист, звучи лицемерно. Изјавата на Рама е врв на срамот, посочи Вучиќ.

„Официјално најавената жалост во Белград за членовите на вооружената група кои беа убиени по конфликтот со косовската полиција, а откако полицаецот беше убиен на Косово, е најлошиот сигнал што Србија може да го испрати во регионот и евроатлантскиот заедница“, рече албанскиот премиер Еди Рама.

Да потсетиме, двајца Срби беа убиени во неделата додека седеле во манастирот Бањска. Тие не пружиле никаков отпор, ниту пукале во некого, туку биле убиени од снајперски пушки.

https://vecer.mk/makedonija/dimitrievski-i-po-8-godini-nema-odgovor-koj-e-scenarist-a-koj-e-rezhiser-na-nastanite-vo-divo-naselje/

Да потсетиме, во 2015 година терористичка група планирала напади врз цивили и нанесување огромни штети со цел да сее страв кај населението, соопштија властите на тогашната Република Македонија. Потенцијални цели беа училишта, градинки, пазари, масовни спортски настани, трговски центри, прометни улици.

https://vecer.mk/makedonija/osuden-za-divo-naselje/

https://vecer.mk/makedonija/kosovskiot-zamenik/

https://vecer.mk/uncategorized/%d0%b0%d0%bb%d0%b1%d0%b8%d0%bd-%d0%ba%d1%83%d1%80%d1%82%d0%b8-%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b3%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4%d0%b8%d0%b2/

https://vecer.mk/uncategorized/%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%bf%d1%83%d0%bb%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b5%d0%b2%d0%b5-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%bf%d0%b8%d1%88%d1%83%d0%b2/

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk