logo
logo
logo

Вучиќ: Ние ништо не направивме, а тие ни дојдоа со нивниот план (Во живо)

Vecer | 23.01.2023

Вучиќ: Ние ништо не направивме, а тие ни дојдоа со нивниот план (Во живо)

Вучиќ на почетокот на разговорот најави дека нема да зборува за дневно-политички работи, а потоа веднаш се осврна на горливата тема на француско-германскиот план.

- Сите ја видовме првата верзија во изминативе неколку дена, која не се разликува многу од втората, во различни медиуми, т.н. на француско-германскиот план, но никој не сакаше да зборува за контекстот, околностите и со што се соочува Србија. Секогаш е повеќе од едноставно да се најдат огромен број поплаки и не можеме да најдеме ништо за што да се радуваме во овој труд. Учествував во сите дискусии, од кога Дачиќ беше на чело на Владата и никогаш не изгледало вака. Прашањето е зошто? Факт е дека геополитичките околности се сменија, Европа е во де факто војна. Нема толеранција за скокање во политичка смисла, а од друга страна тие сакаат во нивниот двор се да биде како што сакаат, а ние сме им двор. Се поставува прашањето „што друго придонесе ситуацијата да излезе со таков груб пристап и чувство на итност од страна на европските претставници“ – посочи претседателот.

Вучиќ потсетува на инцидентите што ги предизвикува Курти за да се обиде да ја вовлече Србија во конфликт.

- По избувнувањето на украинско-рускиот конфликт, имаше проблем за Србија. На радарот на сите сме затоа што не воведовме санкции, и поради постојаните инциденти кои Курти намерно ги предизвикуваше. Ова го кажав од едноставна причина, само оваа година имавме 10 инциденти. Имавме повреда на Делевиќ кој е стабилен и му посакуваме брзо закрепнување. Србите не смееја да гласаат, на референдумот, на изборите пукаа врз српските деца, не нападнаа, но странците беа повеќе вознемирени затоа што Рада Трајковиќ два часа седеше на клупа отколку децата беа ранети.

-Дојдоа да ни го претстават својот план и да не предупредат за тоа што го ставиле на хартија. Што се однесува до Србија, ние никаде ништо не направивме. Ниту еден Албанец не бил застрелан. Тие дојдоа да го покажат својот план, сите земји членки го прифатија тој план и пет земји кои не го признаваат бидејќи им објаснија дека во планот нема експлицитно признавање на независноста на Косово, иако го прикриваа фактот дека постои имплицитна обврска да не се спротивстави на тоа., рече Вучиќ , објави српски Курир. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk