Неговиот син Ј.Е. (35) е уапсен синоќа, неколку часа откако избегал од местото на настанот, пренесува Klix.ba.

Таткото, кој се здобил со изгореници на повеќе од 70 отсто од телото, бил однесен на одделот за пластична хирургија на Универзитетскиот клинички центар во Сараево. Докторите се бореле за живот, но сепак имал мали шанси да преживее. Тој на крајот починал.

Напаѓачот веќе ѝ бил познат на полицијата, а по апсењето бил приведен во службените простории на Полициското одделение на МВР на кантонот Сараево.

Полицијата ги истражува околностите на случајот, по што уапсениот ќе го предаде на надлежното обвинителство кое во рок од 24 часа од предавањето треба да одлучи за притвор.